Iranian Agriculture News Agency

مدیریت تلفیقی بهبود حاصلخیزی خاک در باغات استان بوشهر اجرا می‌شود

مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: مدیریت تلفیقی بهبود حاصلخیزی خاک و نیز تغذیه گیاهی مؤثر، از اصولی‌ترین راهکارهای افزایش کمی و کیفی محصولات باغبانی استان بوشهر است.

مدیریت تلفیقی بهبود حاصلخیزی خاک در باغات استان بوشهر اجرا می‌شود

به گزارش خبرنگار ایانا در بوشهر، ابراهیم دانا بیان کرد: نظر به شرایط اقلیمی استان بوشهر و وجود تنش‌های محیطی نظیر کم‌آبی، خشکی، شوری منابع آب‌وخاک و نیز دمای زیاد و از طرفی فعالیت برخی از آفات خسارت‌زا در باغات استان، اجرای مدیریت تلفیقی افزایش ماده آلی خاک به‌ویژه مواد آلی کمپوست شده است.

وی افزود: سایر اصلاح‌کننده‌های خاک که با افزایش ظرفیت نگهداری آب، شرایط برای جذب عناصر فراهم می‌سازند و همچنین انجام عملیات کود دهی بر پایه ارزیابی نتایج آزمایشگاهی آنالیز نمونه‌های آب، خاک و برگ درختان، بر عملکرد و کیفیت پس از برداشت محصولات بسیار اثربخش است.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر بابیان اینکه آموزش باغداران و نیز ایجاد پایلوت‌های الگویی در ارتقا سطح دانش و مهارت باغداران مؤثر است، گفت: در سال جاری از محل اعتبارات موافقت‌نامه استانی طرح حمایت از توسعه باغات در اراضی شیب‌دار با تخصیص اعتبار به میزان ۱۵ میلیارد ریال در قالب پروژه‌های تغذیه باغات و سازگاری با خشک‌سالی در سطح ۱۱۵ هکتار و نیز برگزاری کارگاه‌های آموزشی ویژه باغداران در شهرستان‌های استان اجرا شد.

وی ضمن تأکید بر ضرورت پیگیری باغداران در خصوص دریافت شناسنامه باغات و بهره‌مندی باغداران از حمایت‌های ویژه در این زمینه، بیان کرد: با توجه به فرارسیدن فصل عملیات به باغی در باغات استان، مصرف بهینه کودها بر مبنای نیازسنجی واقعی در راستای کاهش هزینه‌های تولید و حفظ منابع زیست‌محیطی بسیار بااهمیت است.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید