Iranian Agriculture News Agency

وضعیت موجودی کود در انبارهای استان بوشهر مطلوب است

مدیر خدمات حمایتی کشاورزی استان بوشهر گفت: موجودی انبارهای شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان بوشهر در وضعیت کاملاً مطلوبی است.

وضعیت موجودی کود در انبارهای استان بوشهر مطلوب است

به گزارش خبرنگار ایانا در بوشهر، خسرو عمرانی بیان کرد: دانستن خواص انواع کودهای کشاورزی با توجه به کشت پاییزه در استان می‌تواند در افزایش تولید محصولات کشاورزی نقش مؤثری ایفا کند.

وی، در خصوص نقش کودهای کشاورزی بر روی افزایش کمی و کیفی تولیدات محصولات کشاورزی خاطرنشان کرد: مصرف کود مناسب بر حاصلخیزی و بهره‌وری خاک، مقاومت گیاه در مقابل آفت‌ها و کیفیت محصول تولیدی تأثیر به سزایی دارد.

مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان بوشهر گفت: عمده کودهای مؤثر درکشت پاییزی علاوه بر کودهای آلی، زیستی و کودهای شیمیایی شامل ازته، فسفاته و پتاسه هستند که هرکدام ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارند.

عمرانی بابیان اینکه پرمصرف‌ترین کود ازتِ در دنیا کود اوره است خاطرنشان کرد: کاربرد اصلی این کود تأمین نیتروژن گیاهان بوده و باعث سرسبزی می‌شود، از طرفی به فرایند فتوسنتز کمک ویژه‌ای می‌کند. چون این محصول تنها تأمین‌کننده‌ی نیتروژن است پس در درجه‌ی اول برای رشد شکوفه‌ها از آن استفاده می‌کنند.

این مقام مسئول اضافه کرد: انواع کودهای فسفاته از دیگر کودهای مؤثر در بهبود رشد رویشی، یکنواختی شکوفه‌ها، افزایش مقاومت در برابر سرما و افزایش تولید در محصولات زراعی و باغی است که در هر مرحله‌ای از رشد گیاهان می‌تواند مورداستفاده قرار بگیرد.

وی گفت: با افزودن کودهای پتاسه به خاک و جذب یون پتاسیم فعالیت مولکول‌های زیستی مانند آنزیم‌ها، کاتالیست‌های شیمیایی، نشاسته و قندها در فرایندهای سلولی گیاهان تنظیم‌شده و این مسئله به رشد و نمو مطلوب گیاه کمک خواهد کرد.

عمرانی توضیح داد: موجودی انبارهای شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان بوشهر در وضعیت کاملاً مطلوبی است و هیچ‌گونه کمبودی از بابت تأمین و توزیع کود در سطح استان نخواهیم داشت.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید