Iranian Agriculture News Agency

تأمین ۳۴ هزار تن کود یارانه‌ای در استان بوشهر

مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان بوشهر گفت: بیش از ۳۴ هزار تن انواع کودهای یارانه‌ای برای اجرای طرح الگوی کشت استان تأمین شده‌ است.

تأمین ۳۴ هزار تن کود یارانه‌ای در استان بوشهر

به گزارش خبرنگار ایانا در بوشهر، خسرو عمرانی بیان کرد: در راستای اجرای طرح برنامه الگوی کشت استان به تمامی محصولات کشاورزی اعم از زراعی، باغی، گلخانه‌ای و گیاهان دارویی، ابلاغی سازمان جهاد کشاورزی بوشهر، کودهای یارانه‌ای تخصیص داده شده‌است.

عمرانی همچنین با تاکید بر اینکه وضعیت تأمین و تدارک کودهای یارانه‌ای در بوشهر مطلوب است، افزود: از ابتدای اجرای طرح الگوی کشت در استان بوشهر تاکنون در سال جاری بیش از ۶ هزار و ۶۱۶ تن انواع کودهای ازته، فسفاته و پتاسه برای تأمین نیاز کشاورزان استان تدارک و توزیع شده‌ است.

وی گفت: از جمله مهم‌ترین اهداف تعیین شده در سند الگوی کشت استان، کاهش مصرف آب است که تحقق آن را با استفاده از راهکارهای مختلف همچون استفاده از سامانه‌های نوین آبیاری و همچنین جایگزینی گیاهان کم‌آب‌بر و مقاوم با گیاهانی که برای رشد به دوره‌های آبیاری بیشتری نیاز دارند، دنبال می‌کنیم.

وی افزود: موضوع مهم دیگری که با اجرای سند الگوی کشت محقق می‌شود، افزایش بهره‌وری در فعالیت‌های کشاورزی استان است، یعنی ما می‌خواهیم میزان برداشت محصول در واحد سطح را افزایش دهیم و در این خصوص به طور مشخص از دانش روز و دستاوردهای شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در حوزه کشاورزی استفاده خواهیم کرد.

کودهای ازته، فسفاته و پتاسه حاوی عناصر مورد نیاز برای رشد گیاهان است که در بخش‌های مختلف کشاورزی به‌عنوان کود پرمصرف مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ همچنین شرکت‌های تولیدکننده انواع کودهای میکرو و ریزمغذی در کشور وجود دارد که با شرکت خدمات حمایتی کشاورزی قرارداد دارند و تأمین‌کننده بخش اعظمی از انواع کودهای آلی، زیستی و شیمیایی در سطح کشور هستند.

در همین راستا شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان بوشهر با چهار شرکت بزرگ تولیدکننده کودهای اصلی مستقر در استان نیز قرارداد دارد که تأمین‌کننده کودهای یارانه‌ای اصلی برای استان بوشهر و سایر استان‌ها هستند.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید