Iranian Agriculture News Agency

اجرای طرح الگوی کشت در ۵ شهرستان استان بوشهر

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر از اجرای طرح الگوی کشت در ۵ شهرستان دشتی، تنگستان، دشتستان، دیر و جم خبر داد و گفت: هدف از اجرای این طرح جایگزین کردن محصولات اساسی با توجه به اقلیم استان است.

اجرای طرح الگوی کشت در ۵ شهرستان استان بوشهر

به گزارش خبرنگار ایانا در بوشهر، نوذر منفرد در گردهمایی روسای مراکز جهاد کشاورزی و مروجین پهنه‌های تولیدی استان بوشهر، بیان کرد: برنامه‌ریزی برای فصل کشت سال آینده را از هم‌اکنون شروع کرده‌ایم که مهم‌ترین مسئله الگوی کشت است و پس‌ازآن تسهیلات کشاورزان و موضوع‌های مرتبط با بخش دام بررسی می‌شود.

وی افزود: زمین و آب دو موضوع مهم در الگوی کشت است، پس باید محصولات اساسی و راهبردی را با توجه به ظرفیت‌ها بالقوه و شرایط موجود در هر منطقه اولویت قرار دهیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: در حوزه زراعت مشکلاتی وجود دارد که مهم‌ترین آن خشک‌سالی و کم‌بارشی است از سویی باید خاک اصلاح شود، زیرا خاک رو به شوری رفته است و مشکل دیگر کمبود سرمایه‌گذاری بخش خصوصی است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر نیز گفت: از سال گذشته الگوی کشت به ۱۹ استان ابلاغ شد که بوشهر جزء آن نبود، اما سازمان جهاد کشاورزی این طرح را در سطحی مشخص در شهرستان دشتستان آغاز کرد که در این طرح آب کنترل شد و موفقیت‌آمیز هم بود.

کبری توکلی افزود: امسال این طرح را در شهرستان‌های دشتی، دشتستان، دیر و جم شروع کردیم و شهرستان تنگستان را هم به گیاهان دارویی اختصاص دادیم که هدف از اجرای این طرح تعدیل کشت برخی محصولات و جایگزین کردن محصولات اساسی کشور با توجه به اقلیم استان بوشهر است.

وی اضافه کرد: کل سطح در نظر گرفته برای کشت گوجه‌فرنگی ۱۱.۵ هزار هکتار است که تصمیم داریم به ۹ هزار هکتار کاهش بدهیم، که البته سطح جالیزی در شماری از شهرستان‌های استان صفر است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان ادامه داد: همچنین در بخشی از شهرستان دشتستان که آب کنترل‌شده است ممنوعیت کشت را اعلام کردیم و در شهرستان‌های دیر و دشتی هم کشت با برنامه‌ریزی انجام می‌شود.

وی با اشاره به این‌که سامانه پهنه‌بندی، توزیع کود بین کشاورزان را در کشور بر عهده دارد و یارانه کود به کشاورزانی که تحت پوشش الگوی کشت قرار می‌گیرند تعلق می‌گیرد، افزود: الگوی کشت در استان محصولات باغی و زراعی و محصولاتی، چون خرما، گیاهان دارویی و بخشی هم مرکبات را شامل می‌شود و در مناطقی هم که ممنوعیت مصرف آب نداریم با توجه به این‌که در آن مناطق محصولات بومی‌سازی شده است، بیشتر محصولاتی کشت می‌شود که تضمین بازار آن وجود دارد.

توکلی خاطرنشان کرد: تنوع‌بخشی محصولات از ملاک‌های امسال است به‌گونه‌ای که قرار است برای اولین بار دانه روغنی کامالینا را کشت کنیم و به‌جای کلزا برای کشت کنجد که زنجیره آن را در استان داریم برنامه‌ریزی کرده‌ایم و روی ارقامی که مقاوم هستند کار می‌کنیم.

وی ادامه داد: مارچوبه، بادام‌زمینی و حبوبات از دیگر محصولاتی است که به‌عنوان جایگزین کشت معرفی‌شده‌اند.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: امسال حمایت‌ها برای خرید تضمینی شماری از محصولات را پیگیری کرده و می‌کنیم و برای عرضه و تقاضای  محصولاتی، چون گوجه‌فرنگی مقاومت کرده و تا لازم نباشد ورود نخواهیم کرد، زیرا محصول خارج فصل استان است، اما تعدیل سطح کشت را با همان بهره‌وری خواهیم داشت.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید