Iranian Agriculture News Agency

آغاز برداشت محصول «خارک» از نخلستان‌های استان بوشهر

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان بوشهر از آغاز برداشت خارک در نخلستان‌های استان خبر داد و گفت: پیش‌بینی می‌شود هشت هزار تن خارک و ۴۵ هزار تن رطب برداشت و عرضه شود.

آغاز برداشت محصول «خارک» از نخلستان‌های استان بوشهر

به گزارش خبرنگار ایانا از بوشهر، کبری توکلی یکی از تولیدات مهم کشاورزی استان را محصول نخیلات دانست و افزود: سطح زیر کشت نخیلات استان بوشهر 34 هزار هکتار است که سالانه افزون بر 170 هزار تن محصول تولید می‌شود.

وی یکی از آفات مهم نخلستان‌های استان بوشهر را سوسک چوب‌خوار اعلام کرد و ادامه داد: این آفت سبب خسارت به نخیلات و محصول آن می‌شود و حدود 6 هزار هکتار از نخیلات دشتستان، تنگستان، جم و بوشهر به شدت تحت تأثیر این آفت قرار گرفته است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان بوشهر با بیان اینکه 18 هزار هکتار نخلستان‌های استان دارای آلودگی آفت متوسط چوب‌خوار سوسک کرگدنی و شاخک بلند است، گفت: متأسفانه از سال گذشته سوسک سرخرطومی حنایی خرما نیز در یک کانون در شهرستان دشتی شناسایی شده که نیاز به ردیابی و تخصیص اعتبار برای مقابله با آن است.

توکلی با تشریح روش‌های کنترل با آفت یاد شده در نخلستان، هزینه کنترل در هر هکتار را حدود 50 میلیون تومان اعلام کرد و افزود: کنترل این آفات در نخیلات بسیار سخت و نیاز به تلفیق چندین روش مبارزه است و برای باغداران هزینه سنگین دارد.

وی در ادامه از آغاز برداشت خارک در نخلستان‌های استان خبر داد و گفت: با توجه به آغاز برداشت محصول نوبرانه خارک از نخلستان‌های استان، پیش‌بینی می‌شود از 175 هزار تن تولید محصول نخیلات استان حدود هشت هزار تن آن خارک برداشت شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان بوشهر مهمترین گونه خارک نخیلات استان را برحی، بریمی، حاج باقری دانست و بیان کرد: با توجه به کیفیت خارک، این ارقام مورد رضایت مصرف‌کنندگان قرار دارد و شاهد وضعیت خوبی در سطح بازار خواهیم بود.

توکلی با بیان اینکه بیشترین سطح زیر کشت نخیلات را در شهرستان دشتستان قرار دارد، اضافه کرد: پیش‌بینی می‌شود حدود 45 هزار تن رطب از نخیلات استان بوشهر برداشت شود.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید