Iranian Agriculture News Agency

آغاز مبارزه با کنه گردآلود خرما در شهرستان تنگستان

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان تنگستان از آغاز عملیات کنترل کنه گردآلود خرما در شهرستان تنگستان خبر داد.

آغاز مبارزه با کنه گردآلود خرما در شهرستان تنگستان

به گزارش خبرگزاری ایانا در بوشهر ، اسلام رضایی اظهار داشت : آفت کنه گردآلود یا تارتن خرما از آفات مهم خرما در نخیلات منطقه تنگستان است که همزمان با گرم شدن هوا و بروز ریزگردها از اواسط اردیبهشت تا اواسط خردادماه در باغات تنگستان فعالیت خود را آغاز می کند.

رضایی افزود: شرایط نامساعد آب و هوایی، وزش بادهای گرم و بروز ریزگردها در زمان آغاز فعالیت کنه گردآلود در منطقه تنگستان تاثیر گذار است، بطوری که در برخی سال ها، بدلیل شرایط نامساعد آب و هوایی، علایم شروع فعالیت کنه گردآلود خرما در اوایل اردیبهشت ماه، در روی میوه های خرما در مرحله حبابوک مشاهده شده است.

رضایی گفت: خوشبختانه، بیشتر باغدران منطقه به زمان شروع فعالیت آفت آشنایی داشته و با دیدن علائم اولیه ظهور آفت اقدام به سمپاشی می نمایند و از سمومی مانند تترادیفون، آبامکتین، ارتوس، دانیتول استفاده می کنند.

 رضایی افزود: متأسفانه در برخی سال‌ها پدیده مکرر گردوغبار در ماه های خرداد و تیرماه تاثیر زیادی بر روند افزایش  فعالیت مجدد آفت داشته و این موارد در  سال‌هایی که فعالیت آفت بالاست کار سمپاشی را به تکرار می‌کشاند.

رضایی به باغداران توصیه کرد: با اقدام به موقع و هرس درختان، مبارزه با علف‌های هرز و آبیاری منظم و افزایش رطوبت نسبی محیط  شرایط لازم برای افزایش جمعیت و خسارت آفت را نامساعد ساخته و در نتیجه  مصرف سموم را کاهش دهند و در صورت لزوم از سموم کنه کش مناسب و سمپاش‌های مناسب استفاده نمایند.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید