Iranian Agriculture News Agency

نخستین برداشت کلزای کشور از استان بوشهر آغاز شد

معاون امور زراعت وزیر جهاد کشاورزی گفت: نخستین برداشت محصول دانه‌ روغنی کلزای در کشور از شهرستان دشتستان استان بوشهر آغاز شد.

نخستین برداشت کلزای کشور از استان بوشهر آغاز شد

علیرضا مهاجر افزود: در سال زراعی جاری ۱۰۰ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی کشور به زیر کشت محصول دانه‌ روغنی کلزا رفته است که پیش بینی می‌شود امسال ۱۸۰ هزار تن محصول برداشت شود.

وی اظهار کرد: با توجه به شرایط خاص آب و هوایی و خشکسالی حاکم بر استان گلستان که بیشترین سطح زیرکشت در این استان است از لحاظ وسعت نسبت به سال گذشته افزایشی نداشته‌ایم.

معاون امور زراعت وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به آغاز برداشت گندم گفت: در سال زراعی جاری پنج میلیون و ۹۰۰ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی به زیر کشت گندم رفته است که از این میزان یک میلیون و ۹۵۰ هزار هکتار گندم آبی و سه میلیون و ۹۵۰ هزار هکتار گندم دیم است.

وی یادآور شد: هرچند از نظر سطح زیر کشت گندم نسبت به سال زراعی گذشته در کشور افزایشی نداشته‌ایم اما با توجه به شرایط آب و هوایی پیش بینی می‌شود تولید گندم امسال نسبت به سال گذشته حدود ۱۵ درصد افزایش یابد.

معاون امور زراعت وزیر جهاد کشاورزی اظهار کرد: در زمان حاضر برداشت گندم در استان‌های گرمسیری شامل بوشهر، سیستان و بلوچستان، شمال استان خوزستان، جنوب استان فارس و هرمزگان آغاز شده است.

به گفته مهاجر در زمان حاضر به اندازه کافی کمباین برای برداشت محصول گندم وجود دارد و تنها در زمینه تامین سوخت کمباین مشکلاتی وجود دارد که انتظار می‌رود با قول و وعده دولت در کوتاه‌ترین زمان مشکل سوخت کمباین‌ها و سایر وسایلی که در زمینه برداشت گندم فعال هستند در کشور برطرف شود.

وی در خصوص قیمت خرید تضمینی گندم گفت: قیمت خرید تضمینی گندم در سال زراعی ۱۴۰۱-۱۴۰۲، ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام شده و ۱۵۰۰ تومان یارانه کشت در نظر گرفته شده که بخشی از آن به یارانه کود و بذر اختصاص داده شده است.

معاون امور زراعت وزیر جهاد کشاورزی یادآور شد: هرگونه افزایش قیمت خرید تضمینی گندم منوط به تصمیم دولت و مجلس شورای اسلامی است.

وی گفت: در زمان حاضر مراکز خرید گندم در سراسر کشور آماده تحویل محصول هستند و با توجه به هماهنگی‌های انجام شده تلاش می‌شود در کوتاه‌ترین زمان ممکن پول گندم‌کاران پرداخت شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر نیز گفت: در سال زراعی جاری ۴۰۰ هکتار از زمین‌های کشاورزی این استان به زیر کشت کلزا رفت که به دلیل سیلاب از این میزان ۳۰۰ هکتار به مرحله برداشت رسید.

کبری توکلی ادامه داد: پیش‌بینی می‌شود متوسط برداشت از هر هکتار مزرعه کلزا یک تن و ۲۰۰ کیلو باشد که انتظار می‌رود بیش از ۳۰۰ تن محصول در استان برداشت شود.

وی یادآور شد: در سال زراعی گذشته تنها یکصد هکتار از اراضی کشاورزی استان بوشهر به زیر کشت کلزا رفته بود این درحالی است که با توجه به برخی مشوق‌های دولت سطح زیر کشت دانه‌های روغنی در سال زراعی جاری افزایش یافته است.

 

 

 

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید