Iranian Agriculture News Agency

با توجه به به ورود ریزگردها و همزمان با عملیات گرده‌افشانی نخیلات استان بوشهر، ورود توده گرد و غبار سبب کاهش باروری نخیلات استان بوشهر می‌شود.

ریزگردها سبب کاهش باروری نخیلات استان بوشهر می‌شود

به گزارش خبرنگار ایانا در استان بوشهر، این روزها شاهد ورود توده گرد و‌ غبار و ریزگردها به استان بوشهر هستیم که این پدیده اثر نامطلوبی در  تشدید بیماری‌های تنفسی و آسم در گروه‌های پرخطر و دیگر بیماران می‌شود و بر تولید محصولات کشاورزی از جمله محصول خرما اثرگذار است.

بر اساس گزارش ایستگاه‌های پایش کیفیت هوا، غلظت گرد و خاک بیش از حد مجاز در استان گزارش شده به‌گونه‌ای که گرد و خاک بیشتر شهرها و روستاهای استان فرا گرفته است.

این روزها در نخلستان‌های استان بوشهر عملیات گرده افشانی آغاز شده که با توجه به وقوع پدیده ریز گرد کشاورزان را با مشکلات فراوانی مواجه کرده است.

تأثیر ریز گردها بر عملیات گرده افشانی نخیلات استان بوشهر

سرپرست معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی استان بوشهر از آغاز گر‌ده افشانی نخلستان‌ها در استان بوشهر خبر داد و اظهار داشت: این عملیات در وضعیت مطلوب آب و هوایی تا اواخر اسفند به اتمام می‌رسد.

کبری توکلی با بیان اینکه با توجه به شرایط آب و هوایی گر‌ده افشانی نخلستان‌ها تا اواخر فروردین ماه ادامه دارد خاطر نشان کرد: استان بوشهر 34 هزار هکتار نخلستان دارد و سطح بارور آن 31 هزار و 430 هکتار است که سالانه 174 هزار تن خرما از آن‌ها برداشت می‌شود.

وی با بیان اینکه گرده‌ افشانی نخیلات به صورت سنتی و و مکانیکی انجام می‌شود افزود: اجرا گرده افشانی از مهم‌ترین عملیات زراعی خرما است که نقش بسیار مهمی در ‌تولید محصول دارد.

توکلی  افزود: با توجه به وجود پدیده طوفان همراه با ریزگرد در استان همزمان با عملیات گرده افشانی نخلستان‌های استان باید باغداران روش مکانیکی انتخاب کنند.

سرپرست معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی استان بوشهر اضافه کرد: انجام عملیات مکانیکی گرده‌افشانی سبب جلوگیری از دستیابی مناسب گرده‌ها بر سطح کلاله و این اثر نامطلوب ریز گردها، سبب کاهش باروری و در نتیجه کم شدن میوه نشینی و ریزش میوه می‌شود.

وی با اشاره به اینکه ریزگردها سبب کاهش باروری نخیلات استان بوشهر می‌شود بیان کرد: گرده افشانی برای تلقیح نخیلات در بیش از 5.5 میلیون اصله نخل در استان بوشهر آغاز شده است که ریزگردها سبب کاهش باروری نخیلات می‌شود.

توکلی افزود: با توجه به به ورود ریزگردها و همزمان با عملیات گرده‌افشانی نخیلات استان بوشهر، ورود توده گرد و غبار سبب کاهش باروری نخیلات استان بوشهر می‌شود.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید