Iranian Agriculture News Agency

جذب ۳.۵ همت سرمایه خارجی در بخش کشاورزی کشور

۳.۵ همت سرمایه خارجی برای اجرای طرح‌های مهم بخش کشاورزی جذب می‌شود.

جذب ۳.۵ همت سرمایه خارجی در بخش کشاورزی کشور

به گزارش ایانا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، زهرا مومن‌صفایی رییس اداره سرمایه‌گذاری خارجی معاونت برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی با اعلام مطلب فوق گفت: در راستای سیاست‌های بخش کشاورزی و تاکید مقام عالی وزارت در جلب و جذب سرمایه‌گذار خارجی، یکی از محورهای مهم فعالیت معاونت برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارتخانه، بررسی و ارزیابی درخواست سرمایه‌گذاران خارجی در پروژه‌های کشاورزی است.

وی افزود: با حضور فعال وزارت جهاد کشاورزی در سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران - وزارت امور اقتصادی و دارایی، در آخرین جلسه هیات سرمایه‌گذاری خارجی با ارائه سیاست‌های بخش کشاورزی و توجیهات اقتصادی طرح‌ها، سه طرح‌ وزارت جهاد کشاورزی به ارزش ۶۷ میلیون یورو معادل ۳۵ هزار و ۵۱۰ میلیارد ریال (بالغ بر ۳.۵ همت) تایید و مصوب شد.

رییس اداره سرمایه‌گذاری خارجی معاونت برنامه‌ریزی با بیان این که ایجاد باغ مدرن و مکانیزه توسط یک شرکت هلدینگ کشاورزی به ارزش ۴۰ میلیون و ۷۵۰ هزار یورو طرح‌ریزی شده است، گفت: این شرکت با استفاده از ظرفیت‌ عظیم کشاورزی و گردشگری کشور و تولید ثروت در راستای مزیت‌های این دو صنعت مهم و اساسی و به ویژه تلفیق آنها به عنوان مناسب‌ترین مزیت و فرصت، در جهت تولید محصولات گران‌بها و ارزآوری همچون خرما، پسته، گردو، موز و میوه‌های گرمسیری، پرداخته است.

وی افزود: دانش و تکنولوژی صرفه‌جویی در مصرف منابع پایه و بخصوص مصرف بهینه آب و اصلاح الگوهای کشاورزی از ویژگی‌های این طرح است، به نحوی که قابلیت الگوبرداری و تکرارپذیری دارد.

این مقام مسوول ادامه داد: مطالعات کارشناسانه از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های منابع علمی موثق داخلی و خارجی برای اجرای این طرح، که با صرف حدود پنج سال زمان و هزینه به نتایج مثبتی دست یافته است، منجر به تدوین پروژه احداث ۳۰ هزار هکتار باغ‌های مدرن و مکانیزه در مناطق کمتر برخوردار کشور شده است.

مومن‌صفایی به طرح تولید گل و گیاهان زینتی در گلخانه اشاره و خاطرنشان کرد: سرمایه‌گذار خارجی تجربه و دانش فنی لازم برای تولید محصول طی دو سال مطالعه و با بررسی از هلند و آمستردام از طریق کمپانی‌های هلندی "Ammerlan" و "Dalesm" و در پاریس و فرانسه با کمپانی "Richel" برای ساخت گلخانه شیشه‌ای دارد.

وی تصریح کرد: سرمایه‌گذار خارجی براساس این طرح، پیشرفته‌ترین نیروگاه برق گلخانه‌ای با روش Semi Close (گلخانه نیمه بسته) را برای اولین بار در ایران احداث می‌کند و جزو مجموعه‌های تراز اول در دنیا با تولید روزانه ۴۵ هزار شاخه گل رز محسوب می‌شود.

رییس اداره سرمایه‌گذاری خارجی معاونت برنامه‌ریزی و اقتصادی در عین حال افزود: این سرمایه‌گذار، برق مورد نیاز را از طریق احداث نیروگاه (۱۲ مگاوات در ساعت) با برند زیمنس آلمان تامین خواهد کرد.

وی خاطرنشان کرد: تولید محصول گلخانه‌ای این طرح، به صورت هیدروپونیک و صادرات‌محور است.

مومن‌صفایی در خصوص طرح ذخیره‌سازی و بسته‌بندی مکانیزه محصولات کشاورزی نیز گفت: این شرکت با انجام تحقیقات و مطالعه در خصوص استاندارد میوه‌های صادراتی، طرح ذخیره‌سازی و بسته‌بندی محصولات کشاورزی مطابق با استاندارد روز دنیا را در ایران شروع کرده است.

به گفته وی، این شرکت با برندسازی و استفاده از ماشین‌آلات درجه‌بندی و بسته‌بندی مکانیزه و بهره‌مندی از تکنولوژی‌های پس از برداشت (نگهداری میوه در دمای کنترل شده اتمسفر Ca) و با واردات ماشین‌آلات از کشور ایتالیا با جداسازی میوه‌های گرد بر اساس وزن، قطر و سایز با ظرفیت ۲۵۰ تن در روز و بسته‌بندی در ظروف یکبار مصرف (Fruit Box) به صورت کاملا مکانیزه و استاندارد با ارزش افزوده بالاتر و ارزآوری مازاد به بخش کشاورزی، به کشورهای هدف صادر می‌کند.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید