Iranian Agriculture News Agency

فرصت بی‌نظیر سرمایه‌گذاری در شیلات

وزیر جهادکشاورزی گفت: سرمایه‌گذاری در شیلات؛ صید و صیادی و آبزی‌پروری، ایجاد صنایع تبدیلی و تکمیلی در کنار آبخیزداری و آبخوان‌داری سه اولویت مدیریت کلان کشاورزی کشور را تشکیل می‌دهد.

فرصت بی‌نظیر سرمایه‌گذاری در شیلات
به گزارش ایانا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، محمدعلی نیکبخت وزیر جهاد کشاورزی که به منظور بازدید از پروژه‌های بخش و رونمایی از نقشه راه محصولات کشاورزی به استان همدان سفر کرده است، در دیدار با کشاورزان و بهره‌برداران بخش کشاورزی شهرستان تویسرکان استان همدان بیان کرد: بر اساس اسناد بالادستی و سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری، تامین و تدارک غذای ۸۵ میلیون ایرانی بر عهده کشاورز و تولیدکننده داخلی است.
وی در ادامه افزود: برای ادای این وظیفه باید نگاه کل حاکمیت از دولت تا مجلس و دستگاه قضا، معطوف به بخش کشاورزی و اولویتِ یکِ آن، یعنی؛ تامین غذا و معیشت مردم باشد و لازم است، در بودجه سال ۱۴۰۳ شرایط به نفع کار تولید و تامین غذا تغییر کند.
نیکبخت با ابراز تأسف از کاهش بودجه در برخی زیر بخش‌های پایه کشاورزی، گفت: در سال ۱۴۰۱ اعتبار آب و خاک به‌عنوان زیر‌ساخت، زیربنا و بستر کشاورزی از هفت هزار میلیارد تومان به سه هزار میلیارد تومان در سال ۱۴۰۲ کاهش یافت این اتفاق گریبان آبخیزداری و آبخوان‌داری را هم گرفت و غافل از نقش کلیدی آن در کنترل سیلاب، جلوگیری از فرسایش خاک و تغذیه سفره‌های زیرزمینی، اعتبارات این بخش از چهار هزار میلیارد تومان در سال گذشته به دو هزار میلیارد تومان در بودجه امسال رسید.
وزیر جهادکشاورزی با تاکید بر اختصاص اعتبار لازم در قالب تسهیلات به بخش کشاورزی اضافه کرد: پنج هزار و 300 طرح صنایع تبدیلی و تکمیلی در کشور با ۴۰ تا ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی در صف انتظار دریافت تسهیلات و منابع مالی است، که در صورت به نتیجه رسیدن آن، از خام‌فروشی ۳۰ میلیون تن محصول کشاورزی جلوگیری شده و خواهیم توانست با برند سازی و توسعه صادرات، خلق ثروت کنیم.
نیکبخت سرمایه‌گذاری در شیلات را اولویت اول این دوره از مدیریت عنوان کرد و گفت: فرصت بی‌نظیر در این حوزه وجود دارد که آن را از سایر فرصت‌های اقتصادی متمایز ساخته است.
وی صنایع تبدیلی و تکمیلی را دیگر اولویت وزارت جهادکشاورزی برشمرد و گفت: در شهریورماه، روزانه ۶۰ هزار تن گوجه‌فرنگی در کشور تولید می‌شود که از این مقدار هفت هزار تن به مصرف تازه‌خوری می‌رسد و دو تا سه هزار تن نیز وارد بازار صادراتی می‌شود و مابقی ۵۰ هزار تن در سراسر کشور به واسطه وجود صنایع تبدیلی و تکمیلی به رب تبدیل شده و در چرخه مصرف و صادرات قرار می‌گیرد.
وزیر جهادکشاورزی از آبخیزداری و آبخوان‌داری با مشارکت مردم، به‌عنوان اولویت سوم یاد کرد و گفت: در موضوع آب و خاک نسبت به آبخیزداری و آبخوان‌داری، پیش هستیم از این رو، تدوین دستورالعملی برای مشارکت با مردم و واگذاری طرح به صاحبان آن را در دست اقدام داریم که براساس آن بالادست برای سرمایه‌گذاری و اجرای پروژه به مردم سپرده شده و پایین دست نیز به مالکیت آن‌ها در خواهد آمد.
نیکبخت در ادامه به واحد‌های تولیدی مرغداری اطمینان داد که مشکلات ارزی موجود با پیگیری حل شده است و با جبران عقب ماندگی‌های قبل، حرکت به سمت تامین ذخایر راهبردی ادامه خواهد یافت.
وی در پایان با تاکید بر حضور اتحادیه‌ها و تعاونی‌ها برای واردات نهاده گفت: با این روش، پول در حساب تعاونی کاریابی شده و در پایان سود هم نصیب اعضا می‌‌شود.
انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید