Iranian Agriculture News Agency

رشد ۲۵ درصدی تولید گندم در دیمزارها

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی توسعه کشت قراردادی محصولات کشاورزی در دیمزارها را کمک به خودکفایی دانست و از رشد ۲۰ تا ۲۵ درصدی تولید گندم در دیمزارها خبر داد و گفت: بخشی از افزایش تولید و خرید تضمینی گندم در سال جاری مرهون جهش تولید در دیمزارها است.

رشد ۲۵ درصدی تولید گندم در دیمزارها

به گزارش ایانا به نقل از ایرنا، علیرضا مهاجر در گفت‌وگویی درباره وضعیت کشت قراردادی در دیمزارها و تاثیر آن بر تولید گندم افزود: مجموع سطح زیر کشت گندم در ایران پنج میلیون و ۹۵۰ هزار هکتار (نزدیک ۶ میلیون هکتار) است که از این میزان دو میلیون هکتار اراضی آبی و حدود چهار میلیون هکتار اراضی دیم است.

وی با اشاره به این که طی طرحی مقرر شد کشت محصولات زراعی در دیمزارها توسعه یابد، بیان کرد: در این راستا، ستاد اجرایی فرمان امام (ره) و وزارت جهاد کشاورزی توأمان در توسعه کشت قراردادی در دیمزارها فعالیت می‌کنند و این طرح تنها مربوط به محصول گندم نمی‌شود، بلکه کشت محصولاتی همچون جو، دانه‌های روغنی، علوفه و حبوبات را نیز شامل می‌شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی از رشد ۲۰ تا ۲۵ درصدی تولید گندم در دیمزارها خبر داد و افزود: در بحث توسعه کشت در دیمزارها باید به مسئله میزان بارندگی‌ها توجه داشته باشیم تا باعث دلسردی کشاورزان نشود، زیرا در صورتی افزایش تولید خواهیم داشت که حداقل بارندگی در دیمزارها داشته باشیم.

افزایش تولید دیمزارها با تغذیه گیاهی و استفاده از کود پایه

مهاجر با بیان این که بر اساس آمارها اکنون دو سوم کشور حداقل بارندگی را دارند، خاطرنشان کرد: امسال در بحث بارندگی ۲۰ تا ۲۵ درصد اراضی کشاورزی کشور زیر حد نرمال بودند و فقط ۶ استان کشور در حد نرمال یا اندکی بیش از نرمال بارندگی داشتند که یک‌سوم شمالی کشور به شمار می‌روند.

وی اضافه کرد: استان‌های خراسان رضوی، خراسان شمالی، سمنان، گلستان، مازندران، گیلان، اردبیل و شمال آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، مرکزی و قزوین زیر ۴۰ درصد بارندگی داشتند، در خراسان رضوی این میزان منهای ۵۲ درصد بوده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی از عوامل مهم افزایش تولید در کشت قراردادی در دیمزارها را تغذیه گیاهی و استفاده به موقع و مناسب از کودهای پایه دانست و گفت: در صورتی که موضوعات کشت به درستی از سوی کشاورزان رعایت شود، ما برای سال آینده می‌توانیم با افزایش مطلوب تولید در دیمزارها روبرو شویم که این امر نیازمند تامین به موقع کودهای شیمیایی مورد نیاز تولید است.

۸۰ درصد تولید محصولات کشاورزی دنیا در اراضی دیم است

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی درباره عملکرد تولید گندم ایران در هکتار در مقایسه با عملکرد جهانی افزود: کشت اراضی دیم گندم ایران حدود ۴ میلیون هکتار است که ارتباط مستقیمی با میزان بارندگی سالانه دارد، این در حالی است که در اکثر کشورهای جهان تولیدات‌شان بر مبنای بارش‌ها محاسبه می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: طبق آمارها بیش از ۷۰ تا ۸۰ درصد تولید دنیا در اراضی دیم با بارندگی بالای ۸۰۰ میلیمتر اتفاق می‌افتد که میزان عملکردش در این اراضی بیش از ۸ تن در هکتار نیست اما دیمزارهای ما حدود ۲۲۰ میلیمتر در سال بارندگی دارند که نمی‌توان میزان تولید در هکتار اراضی دیم ایران با جهان را مورد مقایسه قرار داد.

مهاجر ادامه داد: این در حالی است که از دو میلیون هکتار اراضی گندم آبی کشور نیز تنها یک میلیون هکتار کامل مورد آبیاری قرار می‌گیرد و یک میلیون هکتار گندم کامل آب دریافت نمی‌کند و در اراضی گندم آبی که آب کامل داریم عملکرد در هکتار ما بین هفت تا هشت تن است.

وی گفت: اکنون میانگین تولید گندم چهار تن در هکتار است که اگر بتوانیم میزان عملکرد را به ۶ تن در هکتار برسانیم می‌توانیم برای همیشه در تولید گندم خودکفا شویم.

لزوم رعایت دوره تناوب در افزایش تولید گندم

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی بر این باور است که در افزایش تولید گندم، علاوه بر تامین آب، تغذیه گیاه، استفاده به موقع کودهای پایه، رعایت دوره تناوب اهمیت دارد که باید مورد توجه کشاورزان قرار گیرد.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید