Iranian Agriculture News Agency

صادرات ۱۳۷ میلیون دلاری پسته در ۶ ماهه نخست سال جاری

صادرات پسته با ۳ درصد افزایش در ۶ ماهه نخست سال جاری به رقم ۱۳۷ میلیون دلار رسید.

صادرات ۱۳۷ میلیون دلاری پسته در ۶ ماهه نخست سال جاری

به گزارش ایانا به نقل از روابط عمومی گمرک ایران، میزان وزنی صادرات پسته در نیمه اول سال جاری ذیل کدهای استاندارد ۰۸۰۲۵۱ و ۰۸۰۲۵۲ به میزان ۲۰ هزار تن بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۷ درصد افزایش نشان می‌دهد.

بنابر این گزارش، ۱۱ درصد از ارزش کل صادرات محصولات کشاورزی و ۵۷ صدم درصد ارزش کل صادرات غیرنفتی در ۶ ماهه نخست سال جاری به صادرات پسته اختصاص داشت.

این گزارش در خصوص عمده‌ترین مقاصد صادراتی این محصول ایرانی می‌افزاید؛ در این مدت بیشترین میزان صادرات پسته به مقصد کشورهای فدراسیون روسیه با ۲۸ میلیون دلار، آلمان با ۱۳.۱ میلیون دلار، امارات متحده عربی با ۱۳ میلیون دلار، هند با ۱۲.۸ میلیون دلار و قرقیزستان با ۱۲.۵ میلیون دلار بوده است.

در مجموع ۵۷.۷ درصد از ارزش کل صادرات پسته در ۶ ماهه سال جاری به ۵ کشور فوق‌الذکر صادر شد.

این گزارش در خصوص گمرکاتی که آمار بیشترین میزان صادرات پسته در ۶ ماهه سال جاری را به خود اختصاص دادند، نیز می‌افزاید؛ در این مدت بیشترین میزان پسته به طور عمده از طریق گمرکات مشهد ۳۳ میلیون دلار، منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان ۲۶ میلیون دلار، منطقه ویژه اقتصادی سیرجان ۲۱ میلیون دلار، غرب تهران ۲۰ میلیون دلار، کرمان ۱۱ میلیون دلار، شهید رجایی و جلفا هر کدام ۹ میلیون دلار و گمرک تبریز ۴ میلیون دلار صادر شده است.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید