Iranian Agriculture News Agency

تشدید کنترل و نظارت بر صادرات پسته ایران

وزارت جهاد کشاورزی در مذاکرات مدیریت آفلاتوکسین پسته صادراتی با کمیسیون بهداشت اتحادیه اروپا بر اهتمام ایران برای ارائه محصول سالم به شهروندان خود و دیگر کشورها تاکید و اعلام کرد: کنترل و نظارت بر صادرات پسته ایران را تشدید می‌کنیم.

تشدید کنترل و نظارت بر صادرات پسته ایران

به گزارش خبرنگار ایانا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، معاون امور باغبانی در نشست وبیناری مذاکرات مدیریت آفلاتوکسین پسته صادراتی با کمیسیون بهداشت اتحادیه اروپا ضمن اعلام اهتمام ایران برای ارائه محصول سالم به شهروندان خود و دیگر کشورها، از دقت نظر آن کمیسیون در راستای حفظ سلامت غذا قدردانی کرد.

محمدمهدی برومندی گفت: از مجموع ۴۰۰ هزار تن تولید پسته ایران، ۵۰ درصد آن مصرف داخلی دارد و از این رو سلامت تولید برای جامعه ایرانی و جامعه جهانی از اهمیت بسزایی برخوردار است.

وی در این وبینار از تلاش ایران برای اجرای قوانین سخت‌گیرانه‌تر در راستای صادرات محصول پسته خبر داد و در عین حال به اتحادیه اروپا اطمینان داد برنامه مدونی به منظور کمک به ارتقای سلامت محصول پسته اجرا شود.

برومندی افزود: یک تقسیم کار، رصد و پایش و نظم سیستمی را طراحی کرده‌ایم که از مرحله تولید تا صادرات را شامل می‌شود.

وی ادامه داد: پسته ایران قابل بازدید و رصد است و برای صادرات این محصولات شناسه تولید داریم.

برومندی گفت: عملیات به‌باغی، تغذیه باغات، مقابله با آفات و بیماری‌ها و مجموع این اقدامات برای تولید محصول باکیفیت در باغات ایران قابل رصد است.

وی اضافه کرد: فرآوری، بسته‌بندی و صادرات محصولات کشاورزی کشور در واحدهایی انجام می‌شود که مطابق استانداردهای لازم بوده و از دستگاه‌های مدرن استفاده می‌شود.

معاون امور باغبانی گفت: واحدهای تولیدی که در مرحله تولید، فرآوری و صادرات مشکل داشته باشند تا زمانی که استانداردهای لازم را کسب نکنند از مراحل صادرات محصول و ارائه به بازار داخلی و صادرات حذف خواهند شد.

وی توضیح داد: امسال به دلیل شرایط اقلیمی مناسب، محصول پسته کشور از کیفیت بسیار خوبی برخوردار است.

برومندی خاطرنشان کرد: ما از دستورالعمل‌های موجود رصد و پایش سلامت محصول فراتر رفته و تمامی مراحل توسط سازمان غذا و دارو نظارت و آزمایشات قبل صادرات را تشدید خواهیم کرد.

معاون امور باغبانی در پایان ضمن دعوت از هیات اروپایی برای بازدید از روند تولید و صادرات پسته گفت: ما آمادگی کامل برای بازدید هیات اروپایی را داریم.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید