Iranian Agriculture News Agency

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی:

تدوین نقشه راه باغبانی، در راستای کاهش سیب زیردرختی

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی از تدوین نقشه راه باغبانی این استان با هدف کاهش سیب زیردرختی خبرداد.

تدوین نقشه راه باغبانی، در راستای کاهش سیب زیردرختی

حکمت جعفری، مدیر باغبانی سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان غربی در گفت‌وگو با ایانا در خصوص سطح باغات این استان توضیح داد: سطح باغات استان 117 هزار هکتار است و آذربایجان غربی به عنوان قطب سیب ایران، تولید کننده ٧٠ درصد سیب کشور به شمار می‌رود.

وی درباره مهم‌ترین محصول باغی استان گفت: قطعا سیب رتبه اول را دارد و نزدیک به 66 هزار هکتار از اراضی استان آذربایجان غربی به کاشت سیب اختصاص داده شده است و بعد از آن انگور با 21 هزار هکتار در رتبه دوم قرار می‌گیرد.

سرنوشت سیب‌های مازاد چه خواهد شد؟

سیب مازاد در آذربایجان غربی همواره به عنوان یک معضل مطرح بوده و خبرساز می‌شود، جعفری در پاسخ به این سوال که چه اقداماتی برای حل این مشکل انجام شده، گفت: در حال حاضر 5 روز است که این پست را تحویل گرفتم و در همین مدت کوتاه خود را موظف می‌دانم که پیگیری‌های لازم را انجام دهم.

وی افزود: در همین رابطه در حال تدوین نقشه راه باغبانی استان هستیم که در آن نقشه، زمینه‌های سرمایه‌گذاری و اعتبارات و جهت‌دهی برای اینکه در آینده نزدیک دیگر دپو سیب در کنار جاده نداشته باشیم را بررسی می‌کنیم.

مدیر باغبانی سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان غربی ادامه داد: این مسئله برای ما بسیار مهم است، در این خصوص در حال برنامه‌ریزی هستیم و به زودی نتیجه را اعلام می‎‌کنیم.

اقدامات لازم برای مهار تورم و رشد تولید

جعفری در رابطه با اقدامات لازم برای تحقق شعار سال 1402 بیان کرد: اقداماتی از قبیل حمایت از باغداران در خصوص خرید سیب زیر درختی در دست انجام است. در این خصوص با اتاق بازرگانی و معاونت اقتصادی استانداری هماهنگی‌های لازم را انجام می‌دهیم.

وی افزود: همچنین با کمک وزارت‌خانه پیگیر نهاده‌های کشاورزی هستیم که بتوانیم از نظر تغذیه نیز به باغات رسیدگی کنیم تا مقدار سیب زیر درختی را کاهش دهیم. با این اقدام می‌توانیم از نظر اقتصادی تولید بیشتر داشته و مانع رشد تورم شویم.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید