Iranian Agriculture News Agency

نماینده مردم نیشابور در مجلس در گفت و گو با ایانا مطرح کرد:

عرضه کالاها در بورس های کالایی یکی از مهم‌ترین روش‌هایی است که در دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد و این شیوه در کشور ما نیز به دلیل ثمرات اقتصادی که دارد در بخش کشاورزی هم سرعت گرفته است.

عرضه گندم و زعفران در بورس به نفع تولید و کشاورز است


عرضه کالاها در بورس های کالایی یکی از مهم‌ترین روش‌هایی است که در دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد و این شیوه در کشور ما نیز به دلیل ثمرات اقتصادی که دارد در بخش کشاورزی هم سرعت گرفته است.

حمید گرمابی، نماینده مردم نیشابور در مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران( ایانا) با بیان مطلب فوق به عرضه گندم در بورس کالا اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه عرضه گندم در بورس کالا از سال گذشته به صورت پایلوت انجام شد، انتظار می‌رود ضعف آن شناسایی شده و شاهد موفقیت کامل عرضه مجدد این محصول در بورس کالا باشیم.
وی افزود: نباید فراموش کنیم که گندم کالایی استراتژیک است و عرضه آن با قیمت مناسب در بورس کالای کشاورزی می‌تواند به نفع دولت و مردم باشد.
نماینده مردم نیشابور با بیان اینکه گندم در بورس کالا باید با کیفیت‌های مشخص عرضه شود، تصریح کرد:
خرید و فروش گندم با کیفیت های مختلف اما با قیمت یکسان نمی تواند خیلی کارآمد باشد از این رو باید با ورود گندم به بورس کالا، به نسبت کیفیت گندم‌ها، قیمت مناسب برای آنها در نظر گرفته شود.
به گفته وی یکی از نکاتی که در خصوص عرضه گندم در بورس کالا باید مورد توجه قرار گیرد، سیلوهای نگهداری گندم است که نمونه‌های آن باید برای خریداران ارسال شود تا کیفیت گندم مشخص گردد.
وی با اشاره به وضعیت نگهداری گندم بیان کرد: یکی دیگر از نکات قابل توجه،ظرفیت سیلوهای ذخیره‌سازی است که در همین راستا شرکت غله و خدمات بازرگانی باید مراقبت‌های لازم را داشته باشد تا نگهداری گندم در شرایط مناسب انجام شود.

لزوم حمایت جدی از عرضه زعفران در بورس
گرمابی با اشاره به عرضه زعفران در بورس کالا هم گفت: زعفران هم از جمله محصولاتی است که می‌تواند در بورس کالا عرضه موفقی داشته باشد. در سال جاری برای نخستین بار در شهرستان نیشابور زعفران به شیوه خرید تضمینی خریداری شد که اثر مثبتی بر کشاورزان گذاشت و 500 هزار تومان برای کشاورزان افزایش قیمت داشت و کشاورزان در مجموع از این نحوه خرید راضی بودند که البته نگرانی دریافت وجوه، کماکان وجود داشت.
وی افزود: زعفران کالایی است که می‌تواند در بورس ارائه شود و با توجه به ارزش بالایی که دارد، با قیمتی واقعی و با رسیدن سود اصلی به زعفرانکار معامله شود.
گرمابی با اشاره به وضعیت زعفران صادراتی گفت: متأسفانه زعفران صادراتی ما به صورت فله است که به کشورهایی مانند اسپانیا ارسال و در آنجا بسته‌بندی می‌گردد و نامی از ایران برده نمی‌شود که این مشکل هم در صورت حمایتی جدی و عملی از عرضه زعفران در بورس کالا، مرتفع و از حضور واسطه‌ها کاسته خواهد شد.
نماینده مردم نیشابور در پایان خاطرنشان کرد: معامله در بورس کالا با وجود اقتصاد تقریبا غیرشفاف کشور، با حداکثر شفافیت انجام می شود و در حقیقت همه این امکان را دارند که از این مزیت بورس استفاده کنند
انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید