Iranian Agriculture News Agency

رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه بودجه سال ۹۷ پیش از ۱۵ آذر به مجلس می‌رسد، گفت: نرخ دلار هنوز در بودجه قطعی نشده اما قیمت نفت ۵۰ دلار در نظر گرفته شده و رشد اقتصادی ۷ درصد و تورم ۹ درصد پیش‌بینی شده است.


رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه بودجه سال ۹۷ پیش از ۱۵ آذر به مجلس می‌رسد، گفت: نرخ دلار هنوز در بودجه قطعی نشده اما قیمت نفت ۵۰ دلار در نظر گرفته شده و رشد اقتصادی ۷ درصد و تورم ۹ درصد پیش‌بینی شده است.


نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: با روند جدید بودجه‌نویسی که امسال در دولت در حال انجام است، بودجه سال 1397 پیش از 15 آذر به مجلس می‌رسد. گزیده اظهارت نوبخت را به نقل از تسنیم در ادامه می‌خوانیم:
نرخ دلار هنوز در بودجه قطعی نشده است. قیمت نفت در بودجه 97 پنجاه دلار در نظر گرفته شده و تلاش ما بر این است که نرخ 50 دلار را برای نفت تحقق ببخشیم
رشد 6 تا 7 درصدی در اقتصاد در بودجه سال آینده دیده شده است. برای سه‌ماهه اول 7 درصد بدون نفت رشد اقتصادی داشتیم. خوشبختانه از زمستان سال گذشته رشد ساختمان مثبت بوده است. رشد سرمایه گذاری در سالهای قبل منفی اما امسال 7/1 درصد مثبت بوده است
از آنجا که مسکن می‌تواند به‌عنوان پیشران رشد و رونق باشد، در سه‌ماهه اول 2/6 درصد معاملات و 6/8 درصد معاملات رونق داشته باشد که در صورت ادامه جهشی در رشد اقتصادی ایجاد خواهد کرد.
سال آینده نرخ تورم تک‌رقمی و 9 درصد پیش‌بینی شده است. انتخاب نظام بودجه‌ریزی به شرایط اقتصادی کشور برمی‌گردد. در بودجه‌نویسی سنتی بودجه‌ریزی بر مبنای صفر و غلتان بوده است اما آخرین مدلی که از نظر علمی در دنیا در بودجه‌ریزی انجام می‌شود براساس عملکرد دستگاه‌هاست.
آنچه در برنامه ششم تصویب شد در بودجه 97 تبلور پیدا می‌کند.
درخصوص طرح‌های عمرانی از 4 هزار و 131 پروژه به‌ارزش 45 هزار و 390 میلیارد تومان در دست واگذاری است که از این مبلغ، میزان سرمایه گذاری اولیه آن برآورد شده و از محل این واگذاری صرفه‌جویی معادل سالانه 4 هزار و 386 میلیارد تومان می‌شود و مبلغ کل صرفه‌جویی به‌تفکیک پروژه‌های ملی و منطقه‌ای 69 هزار و 500 میلیارد تومان است.
در واگذاری‌ها از ظرفیت‌های متنوع قانونی که در اختیار دولت قرار گرفته استفاده شد اما هنوز نیازمندیم برای برخی دیگر از این ظرفیت‌ها از مجلس اجازه قانونی بگیریم.
با توجه به وضعیت فعلی اعتبارات عمرانی و جاری و فزاینده بودن اعتبارات جاری ما نمی‌توانیم کاری بکنیم و بخش زیادی از اعتبارات عمرانی نیز در تسخیر اعتبارات جاری است و از بودجه 306 هزار میلیارد تومانی که تقدیم مجلس کردیم، مجلس هزینه‌های جاری را به 346 هزار میلیارد تومان رساند و باید توجه کرد هر مقدار بودجه جاری را افزایش دهیم کم می‌آوریم و برای حل مشکل پروژه‌های عمرانی یا باید بخشی از آنها را واگذار کنیم یا باید بتوانیم همین مبلغ محدودی را که در اختیار داریم به‌کار گیریم.
ما در واگذاری‌ها و اختصاص بودجه‌ها به‌تفکیک استانی و ملی، امیدواریم با سرعت بتوانیم بحث صدور اوراق مشارکت طرح‌ها را نیز پیش ببریم و آیین‌نامه این واگذاری‌ها نیز در دولت به تصویب رسید و سازمان برنامه و بودجه مطالعات آن را انجام داده است. در ارتباط با برنامه‌هایی که در حال اجراست چندین موضوع را باید همزمان پیش ببریم و غیر از 4 هزار و 131 پروژه ملی و استانی که به‌شکل‌های مختلف واگذار و یا مشارکت بخش خصوصی در آن جلب شده 1418 طرح نیز در دست واگذاری داریم. ما از مجلس می‌خواهیم ادامه لایحه مشارکت عمومی ــ خصوصی را با ملاحظات و همکاری خوب تصویب کند تا ما بتوانیم بقیه طرح‌ها را نیز با سرعت بیشتری واگذار کنیم. غیر از ردیفی که برای دستگاه داریم ردیف متفرقه‌ای هست که بر اساس دستگاه تعریف نشده است. ردیف‌های متفرقه مشکلاتی در بودجه ایجاد کرده که برای شفاف‌سازی بودجه این ردیف‌ها ذیل بودجه دستگاه‌ها قرار خواهد گرفت. تصمیم داریم که درآمدهای اختصاصی دستگاه‌ها را نیز نظارت کنیم. از سال 80 قرار شد که بودجه‌ریزی بر مبنای عملکرد باشد اما هنوز این کار انجام نشده است. در سال‌های قبل بودجه در اسفند داده می‌شد درحالی که بودجه باید در آذر تصویب و آیین نامه‌اجرایی بودجه آماده شود. اینکه بودجه‌ریزی بر اساس عملکرد باشد، شیوه دولت یازدهم است. در چهارسال گذشته جدول تعیین شد و در تلاش برای حل مشکلات پیشِ‌رو هستیم. ما حتی حقوق‌ها را تا یکی دو درصد بالای نرخ تورم تعیین کرده‌ایم. ما بر اساس ده درصدی که گفته‌ایم عمل می‌کنیم درحالی که الآن نرخ تورم 8 درصد است. چه شاغلین چه بازنشستگان از نظر اینکه می‌خواهیم عملکرد و حسابرسی در دستگاه‌ها انجام دهیم دغدغه‌ای نداشته باشند. همان‌طور که باید سر ماه حقوق کارکنان دولت را بپردازیم باید حقوق کارکنان طرح‌های عمرانی را نیز بپردازیم اما این‌ها چندین ماه حتی ریالی دریافت نمی‌کنند. وظیفه دیگر ما در طرح‌های عمرانی و توسعه طرح‌های عمرانی و اشتغال در کشور است که دولت باید حداقل 100 هزار میلیارد تومان در طرح‌های عمرانی سرمایه گذاری کند بنابراین نباید فقط از نظر افزایش حقوق‌ها دولت تحت فشار باشد. ما باید صرفه‌جویی را نیز مدنظر داشته باشیم. میزان حقوق بازنشستگان را نیز ده درصد اضافه خواهیم کرد و به آنها احترام می‌گزاریم اما با توجه به مسئولیت سنگین دولت در سایر جاها و طرح‌های عمرانی و اشتغال باید وظایف دولت در سایر جاها نیز در نظر گرفته شود. رشد اقتصادی از دو محل به‌دست می‌آید. تلاش بر این است که بر اساس سرمایه گذاری 5/5 درصد را تحقق بخشیم. برای افزایش بهره‌وری نیز باید ساختارهای اقتصادی داشته باشیم بنابراین با تشویق به صرفه‌جویی نیز می‌توان در بهره‌وری موفق بود. قانون گفته هرچه از محل افزایش قیمت به‌دست می‌آید، هزینه‌ها کم شود و بعد 50 درصد را به خانوارها برگردانیم، سی درصد به تولید و 20 درصد به دولت برسد. توزیع یارانه بر اساس 45 هزار و 500 تومان بر اساس این است که علاوه بر 50 درصد 12 هزار میلیارد از محل صندوق ذخیره نیز پرداخت می‌شود. در توانیر دو هزار و دویست میلیارد تومان گرفته شده که به تولید برگردانده شده است. سی درصد تولید هیچ‌گاه پرداخت نشده است اما در کمک‌ها در بخش تولید انجام شده است. یکی از کارها در بودجه 97 این است که در هدفمندی اصلاحاتی انجام خواهد شد تا بیشتر به افراد نیازمند پرداخت شود. در سال‌های گذشته 4 تا 5 واحد رتبه کسب و کارمان بهبود داشت. قانون رفع موانع تولید نیز برای بهبود فضای کسب و کار تنظیم شد.
انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید