Iranian Agriculture News Agency

عضو کمیسیون تخصصی اتاق بازرگانی ایران خبر داد:

پسته یکی از کالاهای استراتژیک کشور است و از این‌رو لازم است تسهیلاتی در جهت تجارت پسته در کشور ایجاد شود و با تشکیل بازاری منسجم شرایط برای مرجعیت قیمت روزانه محصول پسته در سطح جهانی فراهم شود.

بسترسازی ورود پسته به بورس کالا/ تعریف استانداردها برای عرضه چند واریته پسته


پسته یکی از کالاهای استراتژیک کشور است و از این‌رو لازم است تسهیلاتی در جهت تجارت پسته در کشور ایجاد شود و با تشکیل بازاری منسجم شرایط برای مرجعیت قیمت روزانه محصول پسته در سطح جهانی فراهم شود.
به گزارش ایانا از پایگاه خبری بورس کالای ایران ، این در حالی است که عدم‌حضور بازار منسجم داخلی دلیل مهمی برای سکوت ایران در حوزه قیمت‌گذاری محصول پسته در سطح بین‌الملل است و ایجاد بورس پسته، ایران را به کشور مرجع درخصوص قیمت‌گذاری این محصول تبدیل خواهد کرد. لزوم ایجاد بازاری منسجم به گونه‌ای است که از طریق آن بتوان به‌صورت روزانه از قیمت استراتژیک این محصول با‌خبر شد.
از آنجا که ایران تولید‌کننده دوم پسته در سطح جهانی است، از طریق امکاناتی که بورس در اختیار ما قرار می‌دهد، می‌توانیم در مورد قیمت‌های جهانی نیز مذاکراتی داشته باشیم. روزشماری برای شروع فعالیت بورس پسته در حالی آغاز شده که پس از آن با به‌کار گرفتن ابزارهای مالی همچون فیوچرز یا آپشن می‌توان برای بازار آینده نگر این محصول نیز برنامه‌ریزی کرد.

تامین مالی، مهم‌ترین‌ معضل کشاورزان و پسته‌کاران

در همین ارتباط، نایب‌رئیس اول کمیسیون تخصصی اتاق بازرگانی ایران در تشریح مزایای عرضه پسته در بورس کالا، یکی از اصلی‌ترین اهداف ورود این محصول به بورس کالا را توسعه و شفافیت معاملاتی بازار دانست و درخصوص مهم‌ترین‌ مشکلات در حوزه پسته اظهار کرد: مهم‌ترین‌ مشکل کشاورزان و همینطور پسته‌کاران، بحث تامین مالی است و مشکل نقدینگی همواره صادرکننده و تولیدکننده را آزار می‌دهد.
جلیل کاربخش‌راوری با اشاره به عرضه پسته در بورس کالا در آینده نزدیک، گفت: ورود پسته به بورس کالا از طریق انتشار گواهی سپرده کالایی و تشکیل صندوق‌های سرمایه‌گذاری به پشتوانه کالا می‌تواند در حل مشکل نقدینگی پسته‌کاران و صادرکنندگان این محصول موثر واقع شود.
وی با بیان اینکه عرضه پسته در بورس کالا تاکنون در دنیا تجربه نشده و برای اولین‌بار در ایران عملیاتی می‌شود، گفت: بورس یعنی شفافیت در معاملات و فضای رقابتی حاکم بر آن در افزایش کیفیت و تمرکز بر صادرات منسجم و هدفمند اثرگذار است. این اتفاق در حالی برای اولین‌بار در ایران تجربه می‌شود که پسته کشور ما در دنیا رقیبی جدی مثل آمریکا دارد که میزان تولیداتش بیشتر از تولید پسته در ایران بوده و چند سالی است که به این بازار ورود پیدا کرده است.


تعریف استانداردها برای عرضه چند واریته پسته

این صادرکننده پسته ایرانی با اعلام اینکه در ایران حدود ۷۰ نوع واریته پسته وجود دارد، تاکید کرد: با توجه به وجود این میزان تنوع محصول در ایران، تعریف استانداردها برای عرضه تمام واریته‌ها دشوار است. با این حال می‌توان این برنامه را به کمک ورود چند واریته به بورس کالا به‌اجرا درآورد. کاربخش‌راوری با اشاره به اینکه استانداردهای لازم برای ورود پسته به بورس کالا تعریف شده است، افزود: در ابتدای امر، واریته فندقی که نیمی از واریته محصول پسته در کشور را شامل شده و عمده محصول تولیدی صادراتی به چین و روسیه را تشکیل می‌دهد، وارد بورس خواهد شد. در ادامه، می‌توان براساس نیاز کشورهای اروپایی برای ورود دیگر رقم‌های پسته سطح استانداردها را افزایش داد. وی ادامه داد: به مرور زمان و برنامه ریزی مناسب، می‌توان این اقدام را به‌خوبی مدیریت کرد که در این‌صورت هم به نفع اقتصاد ملی است و هم منافع تولید و باغداران تامین می‌شود.


ابزارهای مالی بورس کالا درصدد کمک‌رسانی به بازار پسته

رئیس کمیسیون بانک، بیمه و امور مالیاتی اتاق بازرگانی کرمان درخصوص وجود ابزارهای نوین مالی در بورس کالا و نقش آنها در تسهیل روند تامین مالی باغداران پسته به‌ویژه در بازه زمانی بلندمدت عنوان کرد: قطعا این ابزارها به تامین مالی این صنعت کمک می‌کند اما برای آشنایی فعالان این صنعت با این ابزارها نیاز به گذشت زمان است چرا‌که اجرای این برنامه یک کار علمی بوده و در کوتاه‌مدت ممکن است مقاومت‌هایی از سوی فعالان این حوزه در تجارت خرد و کلان پسته برای ورود به بورس مشاهده شود. کاربخش‌راوری پیرامون حمایت‌های مالی بانک کشاورزی برای تخصیص اعتبار به باغداران پسته و امکان تخصیص اعتباراتی از صندوق توسعه ملی به این حوزه گفت: در صادرات محصولات کشاورزی در کشور یک رقیب جدی به نام آمریکا وجود دارد که نرخ بهره پول آن حداکثر ۲ درصد است. حال آنکه در کشور ما این رقم در بانک‌ها حداقل به حدود ۱۶ درصد و در صندوق توسعه ملی به حدود ۱۴ درصد می‌رسد. وی با اشاره به تخصیص تسهیلات با نرخ ۱۸ درصد و حتی بالاتر از شبکه بانکی به صادرات، تاکید کرد: این نرخ‌ها امکان رقابت را از فعالان و صادرکنندگان این حوزه می‌گیرد و اگر خط‌های اعتباری جدیدی که در جهت حمایت از صنعت تخصیص داده می‌شود با همین نرخ‌ها باشد، کمک چندانی نمی‌کند.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید