Iranian Agriculture News Agency

مدیرعامل یک شرکت عرضه‌کننده جوجه یک‌روزه به ایانا مطرح کرد:

در بورس کالا، تولیدکنندگانی که محصولات باکیفیت‌تری دارند، فروش بهتر و با حجم بیشتر خواهند داشت و می‌توانند با کاهش بهای تمام‌شده تولید، محصول خود را با قیمت مناسب‌تری به دست مصرف‌کننده برسانند.

حمایت همزمان تولیدکننده و مصرف‌کننده از بستر بورس کالا

در بورس کالا، تولیدکنندگانی که محصولات باکیفیت‌تری دارند، فروش بهتر و با حجم بیشتر خواهند داشت و می‌توانند با کاهش بهای تمام‌شده تولید، محصول خود را با قیمت مناسب‌تری به دست مصرف‌کننده برسانند.

به گزارش خبرنگار ایانا، افزایش غیرمتعارف قیمت جوجه یک‌روزه گوشتی در سال جاری همزمان با فرارسیدن روزهای گرم تابستان باعث شده این نهاده تولید همچنان با قیمت بالاتری نسبت به قیمت مصوب کارگروه تنظیم بازار به واحدهای پرورش مرغ گوشتی در بازار عرضه شود و ظاهراً نقش عوامل واسطه‌ای در بازار در افزایش آن نقش داشته است.

در این باره به‌نظر می‌رسد مهم‌ترین راهکار برای حذف واسطه و دلالان، انجام معاملات از طریق بورس کالا است که درباره محصول مرغ و تخم‌مرغ بورس کالا می‌تواند با فراهم کردن امکانات لازم جهت عرضه جوجه یک‌روزه، به‌عنوان یکی از مهم‌ترین نهاده‌های تولید مرغ و تخم‌مرغ، در فضای رقابتی، بدون واسطه و همچنین شفاف، نقشی مهم را جهت حذف دلالان و تعادل قیمت‌ها ایفا کند.

اتفاقی که چند ماهی است در راستای تکمیل زنجیره ارزش مرغ و تخم مرغ در بورس کالا رقم خورده تا با پذیرش و عرضه جوجه‌های یک‌روزه تولیدی شرکت‌های فعال در این حوزه، بازار هرچه بیشتر به مکانیسم عرضه و تقاضای واقعی نزدیک‌تر شده و نوسانات کاذب در قیمت‌ها به حداقل برسد.

به کانال ایانا در تلگرام بپیوندید

در همین باره، مدیرعامل شرکت کوه مرغ شمال به‌عنوان یکی از عرضه‌کننده‌های جوجه یک‌روزه در بورس کالا پیرامون مزایای عرضه در این بازار به خبرنگار ایانا گفت: نخستین مزیت این است که محصول با قیمت منطقی‌تری به دست مصرف‌کننده می‌رسد و جلوی نوسانات کاذب گرفته می‌شود.

حمید فضل‌الهی افزود: تعیین کیفیت محصول تولیدی هر برند با استانداردهای مدنظر بورس و مشخص شدن نوع و نژاد جوجه از دیگر مزیت‌های حضور در بورس کالا به‌شمار می‌آید. ضمن اینکه در بورس کالا خریدار حق انتخاب و آزادی عمل بیشتری دارد و می‌تواند بر اساس نیاز خود اقدام به خرید نژاد مورد نظر جوجه کند. این امر باعث می‌شود فرآیند جوجه‌ریزی نیز بدون وقفه انجام شده و از اعمال سلیقه واسطه‌ها در تعیین قیمت، جلوگیری به عمل می‌آید.

وی با تأکید بر اینکه عرضه جوجه یک‌روزه در بورس کالا رقابت عرضه‌کنندگان را برای بالا بردن کیفیت محصول افزایش می‌دهد، بیان کرد: عرضه در این بازار درباره برقراری تعادل در قیمت‌ها نیز بسیار مؤثر است و از این طریق تولیدکنندگانی که محصولات باکیفیت‌تری دارند، فروش بهتر و با حجم بیشتر خواهند داشت و می‌توانند با کاهش بهای تمام‌شده تولید، محصول خود را با قیمت مناسب‌تری به دست مصرف‌کننده برسانند.

این فعال صنعت جوجه و مرغ مادر گوشتی در خاتمه همکاری بیشتر بانک‌ها جهت ارائه تسهیلات بهتر و با نرخ سود کمتر را خواستار شد و تأکید کرد: با توجه به اینکه معاملات در بورس به‌صورت نقدی صورت می‌گیرد، بهتر است بانک‌ها شرایط بهتری را برای ارائه تسهیلات به خریداران نیز در نظر بگیرند تا با توسعه این بازار محصولات با حجم بیشتر و قیمت کمتر به دست مصرف‌کننده واقعی برسد./

S-960515-01

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید