Iranian Agriculture News Agency

کیوان کاشفی، رئیس اتاق کرمانشاه امروز با بیان اینکه با وجود قیمت گران گوشت گوسفند ایران قطری‌ها علاقه زیادی به گوشت و دام زنده ایران دارند، گوسفند نژاد «سنجابی» را از جمله گوشت‌های محبوب بین قطری‌ها و البته تمام مردم جهان برشمرد. اینکه چرا این گوسفند جزو نژاد های محبوب است و حتا قطری ها حاضر هستند با وجود گوشت گوسفند های استرالیایی، این گوشت را به 4 برابر قیمت از ایران بخرند را می توانید در متن زیر بخوانید:

چرا نژاد گوسفند سنجابی ایران، محبوب قطری هاست!؟

سنجابی گوسفندی دنبه‌دار با جثه‌ای بزرگ و دست و پایی بلند است. رنگ صورت آن قهوه‌ای تا قهوه‌ای کمرنگ بوده و بدن از پشم بلند و نسبتأ سفید و ضخیمی پوشیده شده است. از لحاظ تولید جزء گوسفندان گوشتی و گوشتی‌ -‌ پشمی بوده و دارای تولید شیر مناسب است.

نژاد گوسفند سنجابی :

گوشتی -‌ پشمی

رنگ :

سفید یا نخودی (گوش‌ها، قسمتی از گردن و دست و پا دارای لکه‌های قهوه‌ای)

پراکنش گوسفند سنجابی :

حد شمالی منطقه پراکنش این گوسفند، کوه شاه‌کوه و رودخانه قره‌سو است و تا دهات اطراف قصبه و روانسر ادامه می‌یابد. حد شرقی شامل کوه زنگلیان‌ کوه کماجار و کوه ویس و کوه خورین است. حد غربی شامل کوه‌های ‌ولد‌بیگی و کوه بنی‌گز و ده‌های ونه‌رنگینه گوران و تختگاه و مله‌بگلر و سایر کوه های گوران است. حد جنوبی این‌ ناحیه شامل خطی است که به موازات تقریبأ شش کیلومتری شمال جاده کرمانشاه - قصر‌شیرین کشیده شده و کوهستان‌های برزه و چنار را شامل می‌شود.

گوسفند سنجابی

خصوصیات تولیدی نژاد سنجابی :

میانگین وزن تولد 5 / 4 کیلوگرم

میانگین وزن شیرگیری 24 / 0کیلوگرم

میانگین وزن پشم 5 / 2 کیلوگرم

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید