Iranian Agriculture News Agency

کمیسیون کشاورزی اتاق تهران گزارش داد:

30 درصد از واردات مواد غذایی قطر از چهار کشور، عربستان، امارات، بحرین و مصر انجام می‌شود.

فرصت پیش روی ایران برای صادرات مواد غذایی به قطر

30 درصد از واردات مواد غذایی قطر از چهار کشور، عربستان، امارات، بحرین و مصر انجام می‌شود.

به گزارش ایانا از اتاق تهران، از دیروز، تمام اخبار حول ماجرای قطر و قطع رابطه پنج کشور عربی - عربستان سعودی، بحرین، مصر، یمن و امارات متحده عربی- با او می چرخد. ماجرایی که می تواند برای ایران به نوعی فرصت تلقی شود. به هرحال قطر کشوری ثروتمند است و با دارایی هایی که در سرتاسر دنیا دارد، می تواند به راحتی وارداتش را از مسیری دیگر و احتمالا از ایران انجام دهد. طبق گزارش آژانس بین المللی انرژی، قطر اولین تولیدکننده گاز مایع در جهان است.

براساس گزارش کمیسیون کشاورزی اتاق تهران، کل واردات قطر در سال ٢٠١٦ از کشورهای دنیا حدود ٢٥ میلیارد دلار بوده که 1.2میلیارد دلار آن مواد غذایی و کشاورزی بوده است البته در سال ٢٠١٥ کل واردات 6.32 میلیارد و سهم غذا و کشاورزی3.3 میلیارد دلار بوده است و کشورهای عربستان ٣٢٣ میلیون، امارات ٣٧٧ میلیون، بحرین ٤٥ میلیون و مصر٧١ میلیون دلار به قطر صادرات مواد غذایی داشته اند، یعنی ٣٠ درصد‏ واردات غذایی قطر از این چهار کشور بوده است.

در حالی کشورهای مختلف صادرات مختلف و فراوانی به قطر داشته اند که ایران در این سال ها بهره ای از این بازار نبرده است. حالا با این شرایط پیش آمده، ایران می تواند تا حدودی این بازار را به دست بگیرد و صادرات کالاهای مختلفی به این کشور کوچک حاشیه خلیج فارس داشته باشد.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید