Iranian Agriculture News Agency

در پی خروج گندم از حیطه دولت اتفاق می‌افتد؛

از مزایای اصلی عرضه گندم در بورس کالای ایران شفافیت قیمت و کیفیت مناسب است، به‌طوری‌که خریداران به واسطه عرضه محصول در بورس از لحاظ کمی و کیفی با خیال راحت‌تری به عرضه‌هایی که از طریق بورس انجام می‌شود، روی می‌آورند.

کشف قیمت واقعی با عرضه گندم خوراکی در بورس کالا


از مزایای اصلی عرضه گندم در بورس کالای ایران شفافیت قیمت و کیفیت مناسب است، به‌طوری‌که خریداران به واسطه عرضه محصول در بورس از لحاظ کمی و کیفی با خیال راحت‌تری به عرضه‌هایی که از طریق بورس انجام می‌شود، روی می‌آورند.

مدیر‌عامل کارگزاری اقتصاد بیدار امروز در گفت‌وگو با خبرنگار ایانا به عرضه گندم خوراکی شرکت بازرگانی دولتی در بورس کالای ایران اشاره کرد و گفت: گندم یک کالای استراتژیک بوده و در انحصار شرکت بازرگانی دولتی ایران قرار دارد و هرساله طبق روال، این گندم توسط شرکت بازرگانی دولتی ایران به‌صورت تضمینی بین کارخانه‌های آرد توزیع می‌شد.

حسن رضایی‌پور خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه بازرگانی این محصول چه در داخل و چه در خارج از بورس عموماً در دست شرکت بازرگانی دولتی ایران است و از آنجا که بعد از دادن سهمیه به کارخانه‌های آرد، بخش مازاد آن عرضه می‌شود؛ لذا تصمیم گرفته شد تا این میزان از طریق بورس کالا عرضه شود تا کشف قیمت واقعی برای این محصول صورت بگیرد.

وی به مزایای عرضه گندم خوراکی در بورس اشاره کرد و افزود: نخستین و مهم‌ترین مزیت عرضه گندم در بورس شفافیت قیمت است به‌طوری‌که می‌توانند قیمت تمام‌شده خود را با قیمت بازار مقایسه کنند و خریداران به واسطه وجود بورس از لحاظ کمی و کیفی با خیال راحت‌تری به عرضه‌هایی که از طریق بورس انجام می‌شود روی آورند.

رضایی‌پور ادامه داد: شرکت بازرگانی دولتی ایران در سال 89 گندم خوراکی را از طریق بورس به فروش رساند و بخش عمده‌ای از فعالان را به سمت بورس کشاند از آن پس تمامی فعالان این بخش چه با واسطه و چه بی‌واسطه روند معاملات را پیگیری می‌کنند و کارگزاری‌ها هم وظیفه دارند زمانی که کالایی عرضه می‌شود به فعالان بخش اعلام کنند.

وی در پایان تصریح کرد: بعد از عرضه گندم در سال 89، شرکت بازرگانی دولتی بخشی از عرضه گندم را به سمت بورس سوق داد که با از سرگیری عرضه این محصول در بورس کالا، آمارهای قابل اتکایی برای مسئولان، عرضه‌کننده و خریداران استخراج می‌شود.

شرکت بازرگانی دولتی ایران طی هفت ماهه ابتدایی امسال ١١٤ هزار تن گندم دروم به بورس کالا عرضه کرده که تنها ١١ هزار و ٥٠٠ تن آن به فروش رفته و علاوه بر آن با عرضه ١٢ هزار تن گندم خوراکی طی یک ماهه اخیر ٩ هزار و ٥٠٠ تن مورد معامله قرار گرفته که ارزشی بیش از ٨٦ میلیارد ریال دارد./

M-950727-03

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید