Iranian Agriculture News Agency

مدیر کل امور عشایر استان ایلام:

مدیرکل امور عشایر ایلام با اشاره به آغاز خرید دام حذفی از عشایر استان گفت: در سهمیه مرحله اول ۶۵ هزار راس دام خریداری می شود.

دام حذفی عشایر ایلام با قیمت تضمینی خریداری می شود

به گزارش خبرنگار ایانا در استان ایلام، فرشاد یاسمی اظهار داشت: خرید دام حذفی مازاد عشایر از شهرستان بدره آغاز شده و به صورت چرخشی در مدت سه ماه تمام شهرستان های استان احشام حذفی بز و گوسفند خریداری می شود.

وی افزود: برای گوسفند به ازای هر کیلوگرم گوشت ۲۶ هزار تومان و برای بز نیز ۲۵ هزار تومان توسط ستاد تنظیم بازار کشور در نظر گرفته شده است و همچنین سه کیلوگرم جو به نرخ دولتی نیز به ازای هرکیلوگرم وزن دام به دامدار پرداخت می شود.

یاسمی ادامه داد: در بازار آزاد هر کیلوگرم دام زنده حذفی و یا مازاد به قیمت ۱۸ هزار تومان توسط دلالان و واسطه ها خریداری می شد اما باتوجه به قیمت بالای نرخ دولتی، عملا دست دلالان برای خرید دام عشایر با نرخ پایین کوتاه شده است.

وی یادآور شد: برای استان ایلام خرید ۶۵ هزار راس دام حذفی شامل ۶۰ هزار راس گوسفند و پنج هزار بز به مدت سه ماه در نظر گرفته شده است که در صورت وجود متقاضی از سوی عشایر، تعداد خرید دام و همچنین مدت زمان خرید آنها افزایش می یابد.

وی اضافه کرد: جلوگیری از قاچاق یا خروج دام از استان، خرید ارزان دام توسط واسطه ها و افزایش درآمد عشایر از محل فروش این دام ها از اهداف اصلی این طرح است که با استقبال عشایر همراه بوده است.

مدیرکل امور عشایر استان ایلام گفت: یک هیات متشکل از نمایندگان دامدار، دامپزشکی، امورعشایر، پشتبانی امور دام و اتحادیه تعاونی عشایری هر شهرستان است که با بررسی هر دام اقدام به خرید آن می کنند.

وی ادامه داد: استان ایلام دارای ۳۰۰ هزار راس دام مازاد است که بخشی از این تعداد را احشام حذفی تشکیل داده که بعد از خرید دام حذفی در صورت وجود متقاضی و کسب مجوز از ستاد تنظیم بازار، خرید دام مازاد از عشایر نیز انجام خواهد گرفت.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید