Iranian Agriculture News Agency

مدیرکل امور عشایری استان ایلام در گفتگو با ایانا:

مدیر کل امور عشایری استان ایلام گفت: ۱۱ درصد جمعیت استان را عشایر تشکیل میدهند که این جمعیت ۱۱ درصدی نقش پررنگی در تولید محصولات دامی در استان و کشور دارند. 

استقرار ۵ درصدی جمعیت عشایری کشور در استان ایلام

فرشاد یاسمی در گفتگو با خبرنگار ایانا در استان ایلام گفت: ۱۱ درصد از جمعیت استان ایلام را عشایر تشکیل می‌دهند که شامل ۲۷۳۶ خانوار و ۶۰ هزار نفر است، این جمعیت با ۱۲ ایل و ۳۵ طایفه معادل ۵ درصد جمعیت عشایر کل کشور است.

یاسمی اضافه کرد: استان ایلام دارای یک میلیون و ۴۰۰ هزار راس دام میباشد. که ۶ درصد جمعیت دامی کشور را تشکیل می‌دهد.

وی بیان داشت: ۶۵ درصد گوشت قرمز ، ۳۵ درصد صنایع دستی ، ۲۵ درصد پروتئین و لبنیات استان را عشایر ما تولید می کنند. این جمعیت ۱۱ درصدی نقش پررنگی در استان و کشور دارند.

مدیر کل امور عشایر استان ادامه داد: این اداره کل در سال ۹۹ اقداماتی برای عشایر انجام داده است این فعالیت ها شامل ؛ تامین آب شرب عشایر که با ۱۶ دستگاه آبرسان، هزار مترمکعب آب بین عشایر توزیع می شود. همچنین سیاست امور عشایر این است، شبکه پایدار آبرسانی را جایگزین آبرسانی سیار کنیم که در شهرستان های استان در حال اجرا می باشد.

یاسمی از دیگر اقدامات امور عشایر استان را مرمت راههای عشایری دانست و بیان داشت: در استان ۲۵۰۰ کیلومتر راه عشایری داریم که با اکیپ های مربوطه امسال دو بار مرمت و بازسازی این راه‌ها را انجام داده‌ایم.

وی گفت: تامین سوخت عشایر (شامل: نفت و گاز) از دیگر اقدامات این اداره کل است ، ۶۰۰ هزار لیتر نفت سفید و ۷۰ تا ۸۰ هزار سیلندر گاز بین عشایر استان جهت جلوگیری از تخریب جنگل توزیع شده است.

مدیرکل امور عشایر خاطرنشان نمود: انجام بیمه عشایر یکی از کارهایی است که پیگیر آن هستیم . بیمه اجتماعی شامل تمام عشایر می باشد تا از مزایای بازنشستگی آن استفاده کنند ، همچنین بیمه دام و محصولات آنان نیز در دست اجرا است.

یاسمی یکی از مواردی که با مسئولین استانی و کشوری مورد بحث قرارگرفته را موضوع تامین علوفه عشایر بیان نمود و ادامه داد: عشایر استان بدلیل خشکسالی اخیر با کمبودعلوفه مواجه هستند که موافقت شد میزان ۱۶۰۰ تن علوفه مازاد بر سهمیه، به استان ایلام داده شود.

وی در پایان گفت: اسکان داوطلبی عشایر از برنامه های در دست اجرای ما است، ۷۰ درصد عشایر ما تمایل به کوچ نشینی دارند و ۳۰ درصد تمایل به اسکان دائم . تاکنون در استان ۱۵ کانون عشایری تجهیز شده داریم همچنین خدمات حین کوچ به نیز به این عزیزان ارائه داده می‌شود.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید