Iranian Agriculture News Agency

مدیرکل امور عشایر استان ایلام

مدیرکل امور عشایر استان ایلام گفت: ۹۹ کانون عشایری برای استقرار عشایر کوچرو در این استان وجود دارد که دارای منابع، امکانات و استعدادهای لازم برای ایجاد اشتغال و اسکان هستند.

۹۹ کانون استقرار عشایر کوچرو در ایلام وجود دارد

فرشاد یاسمی در گفت و گو با خبرنگار ایانا در استان ایلام  با بیان اینکه این کانون‌ها شامل ۲ نوع برنامه‌ریزی شده و خودجوش هستند، اظهار کرد: از این تعداد تنها ۱۵ کانون عشایری به صورت سازمان یافته و براساس نظر اداره امور عشایر در نقاط مختلف استان هدایت شده‌اند.

وی تاکید کرد: اقدامات لازم برای تجهیز، اسکان و استقرار سازمان‌یافته ۸۴ گروه عشایری که تاکنون بر اساس نظر اداره امور عشایر هدایت نشده‌اند در آینده نزدیک  انجام خواهد شد.

وی مهم‌ترین مطالبه عشایر را نیازسنجی و شناسایی قابلیت‌های آنها دانست و یادآور شد: اساس و زیربنای مطالعات جامعه عشایری، بررسی و شناخت نیازمندی‌ها و قابلیت‌های آنان است.

مدیرکل امور عشایری ایلام مهم‌ترین فعالیت جاری و مهم در راستای حمایت از جامعه عشایر استان را تامین سوخت‌های فسیلی ذکر کرد و گفت: علاوه بر تامین سوخت در فصل زمستان و قشلاق، جلوگیری از تخریب جنگل‌ها و مراتع، توزیع کپسول گاز به صورت سبدی و توزیع پنل‌های خورشیدی بین عشایر کم‌برخوردار از اقدامات انجام شده است.

سلیمی اضافه کرد: تامین آب شرب، نگهداری و مرمت راه‌های عشایری، بهسازی چشمه‌ها و قنوات و نیز تهیه علوفه عشایر در حین کوچ از دیگر فعالیت‌ها در راستای حمایت از عشایر است.

وی به همکاری دستگاه‌های اجرایی برای حمایت از عشایر استان اشاره کرد و یادآور شد: هر ساله جلسه شورای عشایر به ریاست استاندار برگزار می‌شود و در این جلسه دستگاه‌هایی نظیر راه و شهرسازی، آب و فاضلاب، حمل و نقل جاده‌ای، نیروی انتظامی و سایر ارگان‌ها وظایفی را در جهت حمایت از عشایر بر عهده می‌گیرند.

وی تاکید کرد: به منظور افزایش رفاه حال جامعه عشایری و افزایش درآمد آن‌ها، تسهیلات پرواربندی در کنار زندگی عشایری پرداخت می‌شود که این اقدام منجر به افزایش تولید و افزایش درآمد خانوارهای عشایری خواهد شد.

مدیرکل امور عشایر ایلام گفت: تولید گوشت قرمز و کاشت گیاهان دارویی از عمده‌ترین محصولات جامعه عشایری استان است.

جامعه عشایر استان ایلام با ۹ هزار و ۷۳۶ خانوار و ۶۰ هزار نفر جمعیت حدود ۱۱ درصد جمعیت استان و پنج درصد جمعیت عشایر کشور را تشکیل می‌دهند. 

عشایر ایلام همچنین با پرورش یک میلیون و ۴۰۰ هزار راس دام ۶.۵ درصد جمعیت دامی عشایر کشور را در اختیار دارند.

استان ایلام رتبه چهاردهم جمعیت عشایری کشور را به خود اختصاص داده است.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید