Iranian Agriculture News Agency

مدیرکل دامپزشکی ایلام

مدیرکل دامپزشکی ایلام از برخورد جدی با کشتار غیرمجاز دام و طیور خارج از کشتارگاه های مجاز در استان خبر داد و گفت: طرح مقابله با این صنوف غیربهداشتی و آلاینده محیط از مهرماه آغاز می شود.

 طرح مقابله با کشتار غیرمجاز دام و طیور در ایلام اجرایی می شود

به گزارش خبرنگار ایانا در استان ایلام، رامین پورنجف اظهار کرد: برخورد جدی با متخلفان ذبح غیرمجاز دام و طیور در برنامه و دستور کار اداره کل دامپزشکی قرار دارد و به زودی با اجرای مجدد طرح مقابله با کشتار غیرمجاز دام و طیور نظارت و جلوگیری از فعالیت کشتارگاه های غیرمجاز با شدت بیشتری پیگیری و اجرا می شود.

وی افزود: از فروردین ماه و در پی شیوع ویروس کرونا، جلوگیری از فعالیت کشتارگاه های غیرمجاز احشام و طیور به یک مطالبه عمومی تبدیل شد و مقابله با کشتار غیرمجاز دام و طیور از همان ابتدای سال جاری به طور جدی در سطح استان در دستور کار قرار گرفت.

پورنجف تاکید کرد: طرح مقابله با کشتار غیرمجاز دام و طیور با مشارکت عامه مردم امکان پذیر است چرا که این اماکن غیرمجاز و فاقد نظارت بهداشتی تا زمانی که مشتری خرید داشته باشند، برخورد قاطع با آنها نتیجه رضایت بخش و موثر را نخواهد داشت.

وی به شهروندان توصیه کرد: با تغییر در فرهنگ مصرف گوشت، اهمیت دادن به محل خرید گوشت قرمز، مرغ و آگاهی داشتن از خطرات استفاده از  گوشت غیرمجاز سلامت خود، خانواده و جامعه را در معرض خطر قرار ندهند و در اجرای موفق طرح مقابله با ذبح غیرمجاز دام و طیور و پایان دادن به این معضل بهداشتی با نیروهای دامپزشکی همکاری کنند.

پورنجف با اشاره به نظارت های مستمر دامپزشکی استان بر مراکز عرضه فرآورده های خام دامی، از شهروندان خواست: فرآورده های خام دامی مورد نیاز خود را فقط از مراکز تحت نظر دامپزشکی و تنها با مهر و تایید دامپزشکی تهیه کنند.

مدیرکل دامپزشکی استان ایلام تاکید کرد: شهروندان در صورت مشاهده هرگونه تخلف بهداشتی و کشتار غیرمجار، موضوع را با شماره 1512 و یا اداره دامپزشکی شهرستان خود در میان بگذارند تا در دستور کار رسیدگی قرار بگیرد.

وی یادآور شد: در چهارماهه نخست امسال 459 واحد متخلف به مراجع قضایی معرفی شده اند و همچنین 69 واحد با حکم مرجع محترم قضایی و همکاری اداره اماکن پلمپ و تعداد 13 هزار و 703 راس دام سبک و سنگین در کشتارگاه ها و تحت نظارت دامپزشکی کشتار و  یک هزار و 112 کیلوگرم انواع فراورده های غیر بهداشتی و غیرقابل مصرف ضبط و معدوم شده است.

وی افزود: در همین مدت نیز حدود 974 هزار و 300 قطعه طیور گوشتی در کشتارگاه‌های استان کشتار شده که از این تعداد بیش از 25 هزار و 455 قطعه طیور غیربهداشتی توسط بازرسان بهداشتی مستقر در کشتارگاه ضبط و معدوم شده است.

پورنجف گفت: همچنین تعداد جوجه ریزی در چهار ماهه نخست امسال 6 میلیون و 977 هزار و 922 قطعه بوده که نسبت به مدت مشابه سال 98، حدود پنج درصد رشد داشته و نظارت بهداشتی بر پرورش جوجه گوشتی شامل نظارت قبل، حین و پس از پرورش است.

اگر چه کشتار غیرمجاز دام و طیور در نقاط مختلف استان ایلام صورت می گیرد اما روستاهای چالسرا، مهدی آباد و هفت چشمه و بخش سیروان از توابع شهرستان ایلام، شباب از توابع شهرستان چرداول و قصابی های بین راهی شهرستان ملکشاهی و ایوان از مهمترین کانون های ذبح غیرمجاز دام و طیور در استان ایلام هستند.

بیش از 800 بیماری مشترک بین انسان و دام تاکنون شناسایی شده است.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید