Iranian Agriculture News Agency

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی

 معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی گفت: توسعه طرح های مهم کشاورزی نظیر گلخانه‌ها و احداث باغات در اراضی شیب دار از اولویت‌های وزارت جهاد کشاورزی و به نوعی تحقق بخش شعار سال است.

توسعه گلخانه‌ها از اولویت اصلی وزارت جهاد کشاورزی است

به گزارش خبرنگار ایانا در استان ایلام،  محمدعلی طهماسبی در اولین روز از هفته جهاد کشاورزی در حاشیه بازدید از مجتمع ۱۵ هکتاری گلخانه کوثر و طرح ۵۰۰ هکتاری باغ های شیب دار سرچم هلیلان اظهار کرد: شهرستان تازه تاسیس هلیلان به علت دسترسی به آب کافی و زمین حاصلخیز، امینت بالای سرمایه گذاری، فضای کافی در هکتار و اقلیم مناسب از ظرفیت بسیاری خوبی برای توسعه باغداری و کشت های متنوع گلخانه ای برخوردار است.

وی با تاکید بر افزایش کشت های باغبانی و گلخانه ای در شهرستان هلیلان افزود: این گونه طرح ها موجب تحقق محورهای اقتصاد مقاومتی، عملیاتی کردن شعار جهش تولید و در نهایت ایجاد زمینه اشتغال برای نیروی های با انگیزه بومی می شود.

طهماسبی با بیان اینکه در فصل های گرم سال در مناطق جنوبی و جنوب غرب کشور در زمینه تولید گلخانه ای باید هزینه های سرمایش که از گرمایش بالاتر است، مدیریت شود، افزود: برای کاهش هزینه ها باید از روشهای ابداعی و نوین بهره گیری کرد.

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی اضافه کرد: چنانچه از روش های نوین و فن آوری جدید جهت سرمایش محیط گلخانه ها استفاده شود، صرفه جویی در هزینه ها، انرژی و افزایش بازدهی را در پی خواهد داشت.

طهماسبی با اشاره به تولید بالای گلخانه کوثر هلیلان، افزود: تولید هفت و نیم کیلو محصول در هر متربع برای این مجموعه عدد بسیار مطلوبی برای رقابت در بازار است.

وی با تاکید بر روش نشا در تنوع و تولید محصولات در هلیلان، یادآورشد: از ظرفیت کارشناسان و نیروهای انسانی مستعد شهرستان جهت تولیدات به روش نشا با محوریت محصولاتی مانند هندوانه ، خیار و بادمجان استفاده شود.

طهماسبی در خصوص بکارگیری نیروی های بومی در گلخانه کوثر هلیلان اظهار کرد: باید از نیروهای بومی جویای کار خود شهرستان هلیلان در این گلخانه استفاده شود چرا که بکارگیری نیروی بومی بر رفتار تولید کننده محصولات قطعا اثر گذار هستند.

وی در ادامه نیز خواستار آموزش نیروی انسانی تازه کار در گلخانه کوثر هلیلان شد و اضافه کرد: نیروهای انسانی که به تازگی دراین گلخانه بکار گرفته می شوند باید همه موارد بهداشتی و دوره های آموزشی کشت گلخانه ای را در نظر بگیرند.

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع میزان اقبال کشاورزان در دنیا به کشت گلخانه ای پرداخت و یادآور شد: کشاورزان کشورهای مانند چین و اسپانیا بیشتر به کشت گلخانه ای گرایش دارند که دلیل اصلی این گرایش میزان صرفه جویی بسیار بالا در مصرف آب و هزینه ها و بهره وری بالاست.

طهمباسی در ادامه این سفر در بازدید از باغات ۵۰۰ هکتاری شیب دار روستای سرچم هلیلان اظهار داشت: این باغات به علت وسعت زیاد و شرایط و فضای بسیار مناسب نیازمند صنایع تبدیلی و ایجاد یک کارخانه است.

وی در خصوص تنوع محصولات باغی و نقش آن در صادرات تاکید کرد: در این مجموعه ۵۰۰ هکتاری با کمک محققان جهاد کشاورزی و کارشناسان مربوطه باید در چند هکتار بیش از ۶۰ نوع زیتون کاشت شود و بلافاصله پس از مشخص شدن رقم برتر زیتون عمل سرشاخه کاری انجام شود.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید