Iranian Agriculture News Agency

مدیر کل دامپزشکی استان ایلام

مدیر کل دامپزشکی استان گفت: در راستای جمع آوری کشتار غیرمجاز؛ پس از ابلاغ اخطاریه و فرجه قانونی، برخورد قانونی و قاطعانه با مراکز غیر بهداشتی و تهدید کننده بهداشت عمومی به عمل می آید.

برخورد قانونی و قاطعانه با مراکز تهدید کننده بهداشت عمومی صورت می‌گیرد

به گزارش خبرنگار ایانا در استان ایلام، وهاب پیرانی بیان کرد: با توجه به مخاطرات بیماری کرونا ویروس به استحضار مردم شریف استان میرساند، متاسفانه در چند سال اخیر کشتار غیرمجاز دام در حاشیه شهرها و برخی روستاهای استان بسیار فراگیر شده بطوریکه هر یک از این مناطق را به کشتارگاه بزرگی تبدیل نموده که بدون رعایت ضوابط بهداشتی و نظارت بر ذبح شرعی ، مبادرت به ذبح دام نموده و گوشتهای استحصالی را در شرایطی که هیچ گونه بازرسی یا نظارتی بر آنها اعمال نشده به مردم عرضه می‌کنند . در این ارتباط اقدامات ،طرحها و پیگیری های دامپزشکی برای ریشه کنی این معضل بدلایل مختلف منتج به نتیجه مطلوب نشده است .

وی با اشاره به مخاطرات کلی کشتار غیر مجاز افزود: دراین مراکزِ با ریختن خونابه و فضولات در محیط، موجبات آلودگی محیط زیست و محیط زندگی مردم و همچنین آبهای سطحی و رودخانه‌ها فراهم شده و علاوه برآن کشتار و ذبح دام در شرایط غیر بهداشتی و در انظار عمومی چهره زشتی هم به ورودی شهرهای ما داده وهمچنین اثرات سوء روانی و اجتماعی فراوانی را بر جای گذاشته است . و با افزایش حیوانات موذی و جوندگان و حیوانات گوشتخوار، زمینه اشاعه بیماری های مشترک بین انسان و دام را نیزفراهم ساخته است .

پیرانی به بیماری های مشترک بیشمار بین انسان و دام اشاره کرد و گفت: از طرفی برابر اعلام سازمان جهانی بهداشت از میان ۱۶۰۰ عامل بیماری زای شناسایی شده در انسان، ۸۳۰ عامل بیماری زا از جمله شاربن یا سیاه زخم، آبله، هاری، سل، بروسلوز ( تب مالت ) و... ،همچنین ۶۰ درصد عوامل بیماریزای نوپدید و بازپدید ،مانند: سارس، مرس، آنفولانزای فوق حاد پرندگان و تب کریمه کنگو ، و۹۰ درصد آلودگی های انگلی مانند کیست هیداتیک ، مشترک بین انسان ودام هستند وسلامت عمومی را تهدید می کنند.

پیرانی، کشتار غیرمجاز را غیرقانونی و جرم خواند و در این باره گفت: از نظر قانونی برابر نص صریح مواد ۲ و ۴ و ۵ و ۱۲ قانون سازمان دامپزشکی و مواد ۱، ۲، ۳، ۴ آیین نامه اجرایی نظارت بهداشتی دامپزشکی، هرگونه فرآورده خام دامی و دام کشتاری باید تحت نظارت بهداشتی دامپزشکی در مراکز مجاز استحصال و در کشتارگاه کشتار گردند . و مطابق ماده ۶۸۸ قانون مجازات اسلامی، هر اقدامی که تهدید علیه بهداشت عمومی شناخته شود، از قبیل دفع غیر بهداشتی فضولات دامی و کشتار غیرمجاز دام ممنوع بوده و مرتکبین به حبس تا یک سال محکوم خواهند شد.

مدیرکل دامپزشکی استان ایلام با اشاره به شیوع ویروس کرونا و درگیر شدن کل جهان با این بحران بیان داشت: همانطوریکه مستحضرید با شیوع و اپیدمی بیماری کرونا که از آن به عنوان بزرگترین معضل بهداشتی قرن یاد می‌شود، ضرورت جلوگیری از کشتار غیر مجاز دام بسیار با اهمیت و مورد توجه است. نگهداری گوشت در فضای آزاد و حاشیه جاده‌ها، تجمع مردم برای خرید گوشت و کشتار دام توسط افرادی که چه بسا ممکن است خودشان مبتلا به بیماری کرونا باشند، از جمله عواملی است که می‌تواند موجب آلودگی وتهدید سلامت خریداران و شیوع سریع این بیماری گردد. گوشت به خاطر ماهیت مرطوبی که دارد محیط مناسبی برای انتقال مکانیکی ویروس بیماری کرونا است.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید