Iranian Agriculture News Agency

مدیر کل دامپزشکی استان ایلام از افتتاح مرکز تحقیقات بیماری های مشترک انسان و دام در دانشگاه علوم پزشکی ایلام خبر داد.

مرکز تحقیقات بیماری‎های مشترک انسان و دام در دانشگاه علوم پزشکی ایلام افتتاح شد

به گزارش خبرنگار ایانا در استان ایلام، دکتر وهاب پیرانی در حاشیه افتتاح این مرکز گفت: بیمارهای مشترک بین انسان و دام یکی از مهمترین مشکلات بهداشتی است که سال هاست بهداشت عمومی و سرمایه دامی و اقتصاد کشور را تهدید و به صورت مشکلی جدی در استان های مختلف در قالب بیماری های نوپدید و بازپدید ظاهر شده است.

پیرانی در ادامه یادآور شد:با توجه به وضعیت اقلیمی، موقعیت مرزی و جمعیت قابل توجه دام استان وجود این چنین مرکزتحقیقاتی ضروری به نظر می رسید.

در ادامه دکتر کریمیان رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان، با تاکید بر اینکه این تحقیقات و نتایج آنها می‌تواند کمک شایانی به امنیت و سلامت جامعه کند، افزود: اجرای طرح های تحقیقاتی، آموزش، راه های پیشگیری و درمان بیماری های مشترک انسان و دام، همکاری با مراکز علمی و تحقیقاتی و جلب همکاری مراکز مختلف در حوزه سلامت انسان و دام از مهمترین اقدامات این مرکز است.

بر اساس تعریف سازمان جهانی بهداشت (WHO)، هرگونه بیماریی یا عفونتی که به طور طبیعی بین حیوانات مهره‌دار و انسان انتقال می یابد؛ به عنوان بیماری قابل انتقال بین انسان و حیوان (زئونوزها) شناخته می شود.

حدود یک هزار و ۷۰۹ بیماری شناخته شده در جهان وجود دارد که از این تعداد ۸۳۲ بیماری یعنی ۴۹ درصد آن بین انسان و دام مشترک است.

هاری، بروسلوز، تب خونریزی دهنده کریمه کنگو، شاربن از جمله بیماری های مشترک انسان و دام هستند.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید