Iranian Agriculture News Agency

تسهیلات عشایری به بیش از 20 هزار میلیارد ریال افزایش می‌یابد/ ثبت سامانه‌ای خدمات عشایری از مرداد امسال

رییس سازمان امور عشایر ایران تسهیلات پرداختی به عشایر کشور در سال گذشته را ۱۶ هزار میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: این میزان تسهیلات در سال‌ جاری به بیش از ۲۰ هزار میلیارد ریال افزایش می‌یابد.

تسهیلات عشایری به بیش از 20 هزار میلیارد ریال افزایش می‌یابد/ ثبت سامانه‌ای خدمات عشایری از مرداد امسال

به گزارش ایانا به نقل از ایرنا، شایان نادری روز سه‌شنبه در نشست با استاندار چهارمحال و بختیاری، با بیان این که این استان به‌ویژه شهرستان کوهرنگ از قطب‌های عشایری کشور به‌شمار می‌رود، به انجام فعالیت‌های جهادی در حوزه عشایری اشاره و تصریح کرد: مسیر ۳۴۰ کیلومتری کوچ عشایر از خوزستان با اجرای طرح‌های توسعه‌ای کوتاه‌تر می‌شود.

وی با اشاره به رویکردهای جدید برای ارتقای معیشت و اقتصاد عشایر افزود:‌ در حوزه گردشگری عشایری با حفظ زیست‌بوم محلی کمک خواهد شد.

نادری ۳۵ درصد صنایع‌ دستی تولیدی کشور را مربوط به جامعه عشایری اعلام و تصریح کرد:‌ ظرفیت‌های گیاهان دارویی در کنار پرورش دام و تولید گوشت قرمز به معیشت عشایر کمک می‌کند.

وی تسهیلات پرداختی به عشایر کشور در سال گذشته را ۱۶ هزار میلیارد ریال دانست و یادآور شد: این میزان تسهیلات در سال‌ جاری به بیش از ۲۰ هزار میلیارد ریال افزایش می‌یابد که سهمیه چهارمحال و بختیاری هم روند صعودی خواهد یافت.

رییس سازمان امور عشایر ایران به منتفع شدن عشایر واقعی از خدمات این سازمان در سراسر کشور براساس ثبت در سامانه‌های جدید اشاره و خاطرنشان کرد:‌ این مهم تا مرداد ماه سال‌ جاری انجام و دغدغه عشایر در استان‌ها رفع می‌شود.

وی با اشاره به سرفصل ۲۰ هزار میلیارد ریالی سازمان امور عشایر ایران در حوزه‌های مختلف بودجه‌ای گفت:‌ با تدبیر نهاد ریاست‌ جمهوری این بودجه تقسیم و از سازمانی در اختیار استان‌ها قرار گرفته شد که انتظار می‌رود چهارمحال و بختیاری در تخصیص این بودجه کمک کند.

نادری به ضرورت تکمیل و بهره‌برداری از طرح‌های نیمه‌تمام کنونی حوزه عشایر اشاره و تاکید کرد: تا زمان بهره‌برداری از طرح‌های موجود، پروژه جدیدی در این حوزه آغاز نخواهد شد.

وی با اشاره به کمبود نیروی انسانی در اداره ‌کل امور عشایر چهارمحال و بختیاری افزود: در صورت صدور مجوزهای قانونی لازم برای افزایش نیروی انسانی می‌توان خدمات‌رسانی به جامعه عشایری این استان را ارتقا داد.

رییس سازمان امور عشایر ایران تصریح کرد:‌ تسریع در روند تکمیل و بهره‌برداری از پل گزستان شهرستان کوهرنگ، پل قلعه‌درویش شهرستان اردل، آب‌رسانی و بهبود جاده‌های عشایری در اولویت کاری سازمان امور عشایر ایران و استان قرار دارد.

نادری گفت: سازمان امور عشایر ایران در حوزه آب و کشاورزی کشور طرح‌هایی دارد که تکمیل این طرح‌ها باعث اشتغال‌زایی برای یک‌هزار و ۳۰۰ نفر در جامعه عشایری کشور می‌شود که عشایر چهارمحال و بختیاری هم از این طرح‌ها سهیم هستند.

بنابر این گزارش، چهارمحال و بختیاری ۱۲ شهرستان با بیش از یک میلیون نفر جمعیت دارد. جمعیت عشایری چهارمحال و بختیاری ۲۵ هزار و ۱۱۰ خانوار با بیش از ۱۲۴ هزار و ۱۷۳ نفر است. عشایر چهارمحال و بختیاری بیش از یک میلیون و ۷۰۰ هزار راس دام سبک دارند و سالانه افزون‌ بر یک‌هزار تن پشم، ۲۲ هزار تن گوشت قرمز و ۳۵ هزار تن شیر در مناطق عشایری این استان تولید می‌شود.

گفتنی است؛ عشایر استان چهارمحال و بختیاری در فصل پاییز به خوزستان و در فصل بهار از خوزستان به این استان کوچ می‌کنند.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید