Iranian Agriculture News Agency

فعالیت ۱۱ میلیون بانوی عشایری و روستایی در تامین امنیت غذایی

مشاور وزیر جهاد کشاورزی در امور زنان گفت: ۱۱ میلیون زن روستایی و عشایری در کشور نقش بی‌بدیلی در تولید غذا و تامین امنیت غذایی دارند که باید در برنامه‌ریزی‌ها کلان دیده شوند.

فعالیت ۱۱ میلیون بانوی عشایری و روستایی در تامین امنیت غذایی

به گزارش ایانا به نقل از روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان کهگیلویه و بویراحمد، مریم طهماسبی مدیرکل دفتر توسعه فعالیت‌های کشاورزی زنان روستایی و عشایری در جمع بانوان شاغل در بخش کشاورزی با اشاره به بازدیدهای چند روز اخیر از کارگاه‌هایی تولیدی و هنری زنان این استان، اظهار کرد: فعالیت جامعه زنان روستایی و عشایری و بانوان شاغل در کهگیلویه و بویراحمد هم به لحاظ کیفیت و هم کمیت، قابل توجه است.

وی افزود: جامعه ما به سمت کاهش تفاوت‌ها میان فعالیت‌های اجتماعی مردان و زنان پیش می‌رود و یکی از اهداف و برنامه‌های ما این است که نگاه‌ها را به سمتی ببریم که حمایت از جامعه زنان نه به دلیل جنسیت، بلکه به دلیل کارایی و توانمندی آنها باشد.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی در امور بانوان خاطرنشان کرد: ۱۱ میلیون زن روستایی و عشایری ما نقش بی‌بدیلی در تولید غذا و تامین امنیت غذایی دارند که باید در برنامه‌ریزی‌ها کلان دیده شوند.

طهماسبی در بخش دیگری از صحبت‌هایش با اشاره به دو‌ نگاه متفاوت و گاها متناقض به خواسته‌ها و دغدغه‌های بانوان شاغل در بدنه اداری توضیح داد: یک نگاه به دنبال افزایش رفاهیات، کاهش ساعت اداری و به طور کلی راحتی در کار هستند و نگاه دیگر به دنبال افزایش کارایی و آمادگی برای مسوولیت‌های کلیدی و ارتقای جایگاه اداری است که باید این اولویت‌بندی را مشخص کنیم تا بتوانیم مطالبات این بخش از جامعه را به خوبی نمایندگی کرده و بدانیم دنبال چه هدفی هستیم.

وی افزود: از حدود ۶۴ هزار نیروی فعال در بخش کشاورزی، بیش از ۱۴ هزار نفر معادل ۲۲ درصد آنها خانم هستند که با وجود اقدامات خوبی که انجام شده اما هنوز فقط هشت درصد پست‌های سازمانی از رییس گروه به بالاتر در دست زنان است که باید افزایش یابد.

مدیرکل دفتر توسعه فعالیت‌های کشاورزی زنان روستایی و عشایری ادامه داد: جمعیت زنان شاغل در بخش کشاورزی استان کهگیلویه و بویراحمد از متوسط کشوری بالاتر است و حدود ۳۳ درصد کارکنان این بخش در این استان زنان هستند و به همین نسبت پست‌های سازمانی بسیار بیشتری را به نسبت متوسط کشوری در اختیار دارند، این در حالی است که بسیاری از کارمندان زن، با محدودیت ده ساله در پهنه‌ها مواجه هستند و امکان مسوولیت گرفتن را ندارند.

وی با قدردانی از توجه مدیریت بخش کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد به جامعه زنان، به ویژه وعده رئیس سازمان برای اختصاص وام ازدواج به بانوان مجرد، خواستار تداوم و افزایش حمایت‌ها، امتیازات و بستر فعالیت‌های جانبی همچون فعالیت‌های ورزشی برای زنان شاغل شد.

 

منتشرکننده خبر: شیما علایی

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید