Iranian Agriculture News Agency

امضای تفاهم‌نامه مشترک ایران و مالزی در بخش تحقیقات کشاورزی

تفاهم‌نامه همکاری ایران و مالزی در راستای توسعه همکاری‌های بلندمدت کشاورزی در زمینه تحقیقات برنج امضا شد.

امضای تفاهم‌نامه مشترک ایران و مالزی در بخش تحقیقات کشاورزی

به گزارش ایانا به نقل از روابط عمومی سازمان تات، در بازدید هیات کشاورزی مالزی از موسسه‌های تحقیقاتی بخش کشاورزی، تفاهم‌نامه همکاری سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی ایران و موسسه تحقیقات و توسعه کشاورزی مالزی به نمایندگی از وزارتخانه‌های کشاورزی دو کشور در راستای توسعه همکاری‌های بلندمدت در تحقیقات برنج امضا شد.

رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در حاشیه این بازدید با بیان این که در این مقطع زمانی اراده مسوولان دو کشور برای ارتقای روابط تنگاتنگ اقتصادی است، اظهار کرد: انتظار داریم در زمینه‌های مختلف بخش کشاورزی همکاری‌های فی مابین را در قالب برنامه‌های اجرایی ارتقا دهیم.

سیدمجتبی خیام‌نکویی در خصوص همکاری مشترک در زمینه برنج بین دو کشور گفت: محققان سازمان تات آماده ارزیابی لاین‌های متحمل به شوری در کشور مالزی هستند.

وی میانگین مصرف برنج مالزیایی‌ها حدود سه برابر هر ایرانی برشمرد و افزود: در خصوص برنج، آمادگی داریم برای ارزیابی‌ها لاین‌های متحمل به شوری کار مشترک را آغاز کنیم.

رییس سازمان تات با بیان این که در سفر این هیات، انتظار می‌رود روابط ایران و مالزی در ابعاد مختلف کشاورزی به ویژه حوزه آموزش، تحقیقات و ترویج کشاورزی گسترش یابد، خاطرنشان کرد: در حوزه تحقیق بر روی پسماندهای آبزیان و تولید حشره‌کش‌ها با استفاده از عصاره گیاهان دارویی هم آمادگی ورود برای تحقیقات مشترک داریم.

وی از توانایی راه‌اندازی خط مشترک تولید واکسن آبزیان در مالزی خبر داد و افزود: سازمان تات در زمینه فعالیت‌های تحقیقات تولیدات دامی نیز آمادگی همکاری با کشور مالزی را دارد.

خیام‌نکویی تصریح کرد: در حوزه موسسه رازی نیز برای تولید مشترک بذر واکسن نوترکیب نیوکاسل، تولید مشترک بذر واکسن آنفلوانزای فوق حاد، بذر نوترکیب گامبرو و ژرم پلاسم مرغ آرین آماده همکاری هستیم.

وی ادامه داد: همچنین آمادگی لازم برای تبادل ژرم‌پلاسم بر اساس قوانین بین المللی در خصوص میوه‌های گرمسیری را نیز داریم.

رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی تصریح کرد: وجود پنج هزار و ۷۰۰ کیلومتر سواحل آبی در ایران پتانسیل عظیمی جهت بهره‌برداری و توسعه تولیدات شیلاتی بین دو کشور را به ارمغان می‌آورد.

خیام‌نکویی، سازمان تات را بزرگترین سازمان تحقیقاتی کشاورزی خاورمیانه برشمرد و افزود: این سازمان با ۲۱ موسسه، ۳۴ مرکز استانی و ۳۱۴ ایستگاه تحقیقاتی در سراسر کشور فعالیت می‌کند و بیش از ۱۸۰۰ عضو هیات علمی دارد.

مالزی از ظرفیت بخش کشاورزی ایران استفاده می‌کند

وزیر کشاورزی و امنیت غذایی مالزی نیز در حاشیه بازدید از موسسه‌های تحقیقاتی سازمان تات گفت: ایران در بخش کشاورزی خوب عمل کرده است و آنچه که ما امروز از امکانات سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی شاهد بودیم زمینه همکاری‌های مشترک دو کشور و توسعه ارتباطات کشاورزی را فراهم خواهد کرد.

سبو با بیان این که این همکاری‌ها موجب پیشرفت‌های خوبی در بخش کشاورزی دو کشور ایران و مالزی می‌شود، اظهار کرد: این همکاری‌ها فرصت‌های جدید و مثمر ثمری را برای پیشرفت طرفین به وجود می‌آورد.

وی با اشاره به این که برای توسعه این همکاری‌ها ماه مبارک رمضان نخست وزیر مالزی به ایران سفر خواهد کرد، گفت: ایران یکی از ظرفیت‌های بزرگ تولیدکننده در مواد خام لبنی، کشاورزی و اوره است.

وزیر کشاورزی و امنیت غذایی مالزی با اظهار امیدواری بر این که کشورش بتواند از این ظرفیت ایران استفاده کند، افزود: تا سال‌های اخیر مالزی اوره را از کشورهای روسیه و اوکراین وارد می‌کرد ولی پس از جنگ بین این دو کشور، اوره با قیمت بسیار بالایی وارد مالزی می‌شود که امیدواریم از ظرفیت ایران در تولید اوره و مشتقات آن استفاده کنیم.

وی اضافه کرد: همچنین مالزی آمادگی دارد در زمینه تولید مرغ آرین، آناناس اصلاح شده و کشت برنج همکاری جدی با ایران داشته باشد.

سبو خاطرنشان کرد: ایرانیان نوادگان دانشمندان بزرگی مثل خوارزمی و رازی هستند که اکنون راه آنها را در تولید فناوری‌های نوین ادامه می‌دهند.

گفتنی است؛ گسترش روابط دوستی و همکاری در جهت تامین منابع سازمانی و ملی طرفین، همکاری در زمینه توسعه سرمایه‌گذاری و تحقق ایجاد همکاری‌های تحقیقاتی مشترک، توسعه همکاری در اجرای پروژه‌های مشترک پژوهشی و اجرایی مبادله از جمله مواردی بود که در توافق بین دو کشور امضا شد.

 

 

 

منتشر کننده خبر: شیما علائی

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید