Iranian Agriculture News Agency

معرفی دو رقم جدید نخود به نام‌های روشنا و تابان

رئیس موسسه تحقیقات کشاورزی دیم گفت: با معرفی دو رقم نخود جدید پاییزه با راندمان بالا در بخش حبوبات، تعداد ارقام معرفی شده به ۲۲ رقم رسیده است.

معرفی دو رقم جدید نخود به نام‌های روشنا و تابان

به گزارش ایانا به نقل از روابط عمومی سازمان تات، مظفر روستایی در این خصوص بیان کرد: دو رقم جدید به نام‌های روشنا و تابان با ویژگی‌های پرمحصولی، تیپ ایسـتاده و قابلیت برداشت مکانیزه، وزن صد دانه بالا و متحمل به بیماری‌های برق‌زدگی و پژمردگی فوزاریومی برای کاشت پاییزه در اقلیم‌های سردسیری کشور معرفی شده است.

وی با بیان اهمیت استفاده از بذور مناسب و جدید برای کشت نخود یادآور شد: باید زنجیره تولید بذر را کامل کنیم و در این راستا به همکاری و مشارکت همه موسسات و شرکت‌های بخش خصوصی نیاز داریم که در حال حاضر برای تولید هسته‌های اولیه بذور نخود با ۱۷ شرکت تولید و تکثیر بذر روی ۱۴ رقم قرارداد فعال داریم.

رئیس موسسه تحقیقات کشاورزی دیم، میانگین عملکرد تولید ارقام روشنا و تابان را به ترتیب هزار و 222 و هزار و 280 کیلوگرم در هکتار اعلام و تاکید کرد: برای آن که محصولی با راندمان بالا و باکیفیت داشته باشیم نیازمند استفاده از بذور مناسب هستیم از این‌رو باید حمایت همه‌جانبه از سوی نهادهای مسئول برای تولید، فرآوری و توزیع تولید بذر حبوبات در نظر گرفته شود تا بذور پایه تولیدی در چرخه رسمی بذر کشور قرار گیرد.

وی افزود: با پشتیبانی فنی، علمی و همچنین تامین بذر مورد نیاز از محصولات زراعی در موسسه تحقیقات کشاورزی دیم در سال زراعی ۱۴۰۲-۱۴۰۱ میانگین محصول زراعی نخود در پروژه جهش تولید ۶۶۴ کیلوگرم در هکتار بوده است که نسبت به سال قبل ۱۹ درصد افزایش عملکرد داشته است.

روستایی با بیان این که ۸۵ درصد نخود کشور در پنج استان کرمانشاه، کردستان، لرستان، آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی تولید می‌شود، یادآور ‌شد: چنانچه زیرساخت‌های لازم برای کاشت، داشت و برداشت مکانیزه نخود در استان‌ها فراهم شود، ایران به یکی از تولیدکنندگان برتر در جهان خواهد شد.

وی با بیان این که کشت نخود در کشور به دلیل تغییرات اقلیمی باید از بهاره به پاییزه تغییر کند، یادآور شد: با کشت پاییزه به دلیل طولانی بودن طول دوره رشد و امکان استفاده بیشتر از رطوبت برای افزایش بهره‌وری این محصول در کشت پاییزه فراهم خواهد شد.

رئیس موسسه بیان کرد: تعداد پنج رقم گندم دوروم و دو رقم جو نیز در سال جاری توسط موسسه دیم معرفی شده است و تا آخر سال تعداد ارقام معرفی شده این موسسه به ۱۵ رقم می‌رسد.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید