Iranian Agriculture News Agency

رشد تولیدات بخش کشاورزی با مردمی‌سازی آموزش و ترویج

رییس موسسه آموزش و ترویج کشاورزی گفت: مردمی‌سازی آموزش و ترویج نقش مهمی در رشد تولیدات بخش کشاورزی دارد که مورد تاکید ویژه وزیر جهاد کشاورزی نیز هست.

رشد تولیدات بخش کشاورزی با مردمی‌سازی آموزش و ترویج

به گزارش ایانا به نقل از روابط عمومی سازمان تات، محمدمهدی قاسمی در نشست شورای تحقیقات بخش کشاورزی سیستان و بلوچستان، با بیان این که کل تولیدات بخش کشاورزی در کشور از ۲۵ میلیون تن اول انقلاب به بیش از ۱۲۵ میلیون تن کنونی افزایش یافته است، افزود: افزایش تولیدات بخش کشاورزی در حالی رقم خورده است که تغییرات اقلیمی با کاهش بارندگی‌ها به نفع این بخش نبوده و تنها کشت در سطح ۴۰ درصد اراضی انجام شده است.

وی تاکید کرد: تمام دستاوردها در این بخش طی این سال‌ها مرهون تلاش و کار جهادی است که سبب شده کشور که زمانی وارد کننده برخی فرآورده‌ها و محصولات نظیر مرغ و پنیر بود امروز به صادر کننده این بخش تبدیل شود.

رییس موسسه آموزش و ترویج کشاورزی بر اهمیت آموزش و ترویج تاکید کرد و افزود: مردمی‌سازی آموزش و ترویج نقش مهمی در رشد تولیدات بخش کشاورزی دارد که مورد تاکید ویژه وزیر جهاد کشاورزی نیز هست.

قاسمی کمبود دانش و آگاهی، تکنولوژی و فن‌آوری و سرمایه را از مهمترین چالش‌های بخش کشاورزی عنوان کرد و گفت: یکی از مهمترین اولویت‌های این وزارت در کنار افزایش دانش و آگاهی تمامی مراحل کاشت تا برداشت محصولات کشاورزی به کشاورزان استفاده از ظرفیت بانک‌ها برای پرداخت تسهیلات به فعالان این بخش است تا با سرمایه لازم به فعالیت مشغول باشند.

وی تاکید کرد: در بخش کشاورزی محدودیت در منابع و سرمایه در گردش برای بهره‌برداران وجود دارد اما با نفوذ دانش می‌توان اثر این دو محدودیت را کم کرده و بهره‌وری بخش کشاورزی را بیش از پیش تقویت کرد.

معاون سازمان تات، الگوی کشت را یک اقدام فرآیندی شامل استفاده از منابع آب در دسترس، شرایط اقلیم و خاک و سیاست‌‎گذاری دولت عنوان و تصریح کرد: مهمترین ماموریت جهاد کشاورزی تامین امنیت غذایی است که بهره‌گیری از الگوی کشت با توجه به شرایط آب و هوایی، تغییرات اقلیم و محدودیت منابع آبی در کشور به عنوان یکی از مهمترین الزامات مورد توجه قرار گرفته است.

لزوم سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی با توجه به ظرفیت‌های موجود در این بخش

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان سیستان و بلوچستان نیز در این نشست با اشاره به ظرفیت‌ها و توانمندی‌های بخش کشاورزی گفت: بخش کشاورزی بیشترین سهم در ایجاد اشتغال مردم استان دارد.

سید محمدرضا سیدحسینی افزود بخش کشاورزی سیستان‌ و بلوچستان فرصت‌های بی‌نظیری برای سرمایه‌گذاری دارد و در دولت سیزدهم در راستای توسعه بخش کشاورزی، سرمایه‌گذاری قابل توجهی توسط بنگاه‌های بزرگ اقتصادی کشور و بخش خصوصی بومی استان در در زمینه‌های دام و طیور، شیلات، زراعت و باغبانی انجام شده است.

وی با تاکید بر اهمیت آموزش، تحقیقات و ترویج در ارتقای بخش کشاورزی، خواستار سرمایه‌گذاری بیشتر در این امر شد.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید