Iranian Agriculture News Agency

پنج سند همکاری میان دو کشور امضا شد؛

استقرار امنیت پایدار با اجرای اسناد همکاری‌های اقتصادی ایران و افغانستان

وزیر جهادکشاورزی در آخرین روز از اجلاس مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و افغانستان از روند تفاهمات بین دو کشور ابراز رضایت کرد و بر گسترش روابط در زمینه‌های اقتصادی، تجاری و کشاورزی با هدف تامین منافع دو ملت تاکید کرد.

استقرار امنیت پایدار با اجرای اسناد همکاری‌های اقتصادی ایران و افغانستان

به گزارش ایانا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهادکشاورزی، محمدعلی نیکبخت در ششمین روز از نشست مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور گفت: در بدو ورود هیات افغانستان، اجلاس کمسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور برگزار شد و متعاقب آن ۵ کمیته تخصصی ذیل کمیسیون اصلی شکل گرفت، این کمیته‌ها با بررسی مسایل تخصصی، اسناد مشترکی را تهیه و درحال حاضر برای امضا آماده شده است.

وی از خواست مسوولان عالی رتبه کشورمان بر اساس رفق و دوستی میان دو همسایه و دو برادر دینی گفت و افزود: اراده دو طرف بر گسترش همکاری در زمینه‌های مختلف تجاری، اقتصادی و فرهنگی استوار است و جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد تجربیات ذی قیمت خود را در بخش‌های کشاورزی، صنعت، معدن،تجارت، آموزش عالی، بهداشت و درمان و تجهیزات پزشکی در اختیار دوستانش قرار دهد.

نیکبخت امتیاز هم‌جواری و وجود مرز مشترک دو همسایه را فرصتی برای توسعه بازارهای مرزی برای گسترش حجم مبادلات دو کشور دانست و گفت: در حال حاضر تجارت بین دو کشور انجام می‌شود اما رضایت‌بخش نیست و می‌توان با زدودن مقررات دست و پاگیری و تسهیل امور برای تجار و بازرگانان دو کشور، ظرفیت تجارت مرزی را افزایش داد.

وی در همین رابطه؛ ایجاد مناطق آزاد مشترک، تاسیس مراکز تجاری دایمی در دو کشور، برپایی نمایشگاه‌های فصلی با هدف معرفی توانمندی‌های دو کشور و نشست مشترک سرمایه‌گذاران دو طرف برای حضور در فعالیت‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری را از جمله راهکارهای عملی برای گسترش همکاری‌های ایران و افغانستان برشمرد.

وزیر جهادکشاورزی کشورمان، کشت قراردادی و فراسرزمینی به ویژه در تولید محصولات اساسی کشاورزی را دیگر زمینه همکاری میان دو کشور دانست و از خرید تضمینی برخی محصولات کشاورزی با اولویت همسایه شرقی را از محورهای مورد نظر جمهوری اسلامی ایران در حوزه کشاورزی اعلام کرد.

گسترش روابط با کشورهای مسلمان منطقه به ویژه همسایگان راهبرد جمهوری اسلامی ایران است

نیکبخت از سیاست راهبردی کشورمان برای گسترش روابط با همسایگان و ملت‌های مسلمان منطقه سخن به میان آورد و گفت: آماده انتقال دانش و فناوری در صنایع، معادن، راه‌سازی و امور زیربنایی به ملت شریف افغانستان هستیم به این منظور، هیئت افغان از صنایع، معادن و فولاد استان اصفهان و ظرفیت‌های بندر چابهار در سیستان و بلوچستان بازدید کرده است.

وی، جاده ترانزیتی از چابهار تا مرز میلک و در ادامه به خراسان جنوبی و در امتداد آن به خراسان رضوی را به عنوان ظرفیت بزرگ انتقال کالا معرفی کرد و از احداث خط ریلی چابهار به زاهدان و مسیر کناری به مرز میلک و امتداد این راه‌آهن به خراسان رضوی در آینده نزدیک خبر داد که می‌تواند دسترسی قندهار و سایر نقاط افغانستان به ایران و دیگر کشورهای منطقه را فراهم کند.

وزیر جهاد کشاورزی در پایان وضعیت امنیتی حاکم بر سرحدات دو کشور را مطلوب خواند و اجرای اسناد تفاهم همکاری را عامل گسترش امنیت پایدار در منطقه و میان دو کشور ارزیابی کرد.

گفتنی است؛ در این نشست ۵ سند همکاری اقتصادی با عناوین؛ سند یادداشت تفاهم اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی، صورتجلسه نشست کمیته مشترک همکاری‌های حمل و نقل بین‌المللی جاده‌ای، سند یادداشت تفاهم همکاری سازمان هواپیمایی کشوری ایران و طرف افغانستانی، سند همکاری میان ذوب‌آهن اصفهان و طرف افغانستانی و سند همکاری مناطق آزاد، میان مسوولان دو کشور امضا و مبادله شد.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید