Iranian Agriculture News Agency

امضای سند یادداشت تفاهم همکاری ایران و مالزی در بخش کشاورزی

در سفر معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی به مالزی، سند یادداشت تفاهم همکاری مشترک ایران و مالزی در راستای توسعه و تعمیق روابط دوجانبه در بخش‌های مختلف کشاورزی به امضا رسید.

امضای سند یادداشت تفاهم همکاری ایران و مالزی در بخش کشاورزی

به گزارش ایانا به نقل از روابط عمومی سازمان تات، در دیدار سیدمجتبی خیام‌نکویی معاون وزیر جهاد کشاورزی با وزیر کشاورزی مالزی، توسعه و تعمیق روابط دوجانبه در حوزه کشاورزی و انتقال فناوری مورد بررسی و توافق دو طرف قرار گرفت و بر این اساس سند یادداشت تفاهم همکاری‌های مشترک آموزشی و پژوهشی دو کشور به امضا رسید.

ایجاد ایستگاه تحقیقات مشترک میوه‌های گرمسیری و تبادل ژنتیکی این میوه‌ها، فراهم شدن فرصت‌های پژوهشی مشترک در حوزه‌های آبخیزداری، شیلات، باغبانی، آبیاری و حفظ نباتات، برگزاری دوره‌های کوتاه‌مدت و کارگاه‌های آموزشی مشترک از مهم‌ترین محورهای این سند همکاری است.

سیدمجتبی خیام‌نکویی رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در حاشیه دیدار با وزیر کشاورزی مالزی در گفت‌وگویی با خبرنگار واحد مرکزی خبر، گفت: مالزی نیاز به بسیاری از میوه‌ها همچون سیب، کیوی، پرتقال و نارنگی دارد و ما قابلیت صادرات این محصولات به این کشور را داریم.

وی با بیان این‌که با اجرای این تفاهم‌نامه تراز تجاری کشور به‌طور قابل ملاحظه‌ای افزایش خواهد یافت، گفت: مالزی تجربیات خوبی را در بحث حلال دارد که قرار شد در این زمینه هم همکاری‌های خیلی نزدیکی داشته باشیم.

محمد سبو وزیر کشاورزی مالزی نیز در این گفت‌وگو بیان کرد: باید از تجربه و دانش فنی ایران در حوزه‌های مختلف به ویژه کشت برنج بدون آب و پرورش طیور و خاویار استفاده کنیم.

وی افزود: همچنین باید در چارچوب این توافقنامه دامنه مراودات تجاری و خرید و فروش محصولات کشاورزی را توسعه دهیم.

تبادل دانش فنی، تولید برخی گونه‌های معروف ماهی در ایران و پرورش ماهیان خاویاری در مالزی از دیگر موارد توافق دو طرف بود.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید