Iranian Agriculture News Agency

برگزاری نخستین نشست تخصصی مزارع نوآوری در کشور به همراه داشت:

تشکیل شبکه کشاورزان نوآور ایران با شناسایی ۴۶ مزرعه نوآوری

نخستین نشست تخصصی مزارع نوآوری با هدف برنامه‌ریزی برای آغاز فعالیت ۴۶ مزرعه نوآوری در بهره‌وری از منابع آب و خاک و ایجاد ۱۰۰ مزرعه نوآوری در سال ۱۴۰۲ برگزار شد.

تشکیل شبکه کشاورزان نوآور ایران با شناسایی ۴۶ مزرعه نوآوری

به گزارش ایانا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، این نشست تخصصی با حضور عطاالله ابراهیمی معاون سازمان تات و رئیس موسسه آموزش و ترویج کشاورزی، محمد زمانیان رئیس موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر، کشاورزان نمونه و نوآور کشور برگزار شد.

در این نشست، عطاالله ابراهیمی معاون سازمان تات و رئیس موسسه آموزش و ترویج کشاورزی اظهار کرد: جهانی شدن از عناصر اصلی اقتصاد در دنیا است و رقابت فزاینده در بازاررسانی و تغییرات اقلیمی تاثیرات بسیاری بر حوزه کشاورزی دارد.

وی افزود: ایجاد مزارع نوآوری به منظور نفوذ دانش به بخش کشاورزی در دستور کار وزارت جهادکشاورزی قرار گرفته تا بتوانیم در بازارهای جهانی حضور داشته باشیم.

ابراهیمی، یکی از چالش‌های اساسی بخش کشاورزی را هدررفت منابع پایه آب و خاک دانست و عنوان کرد: شکل‌گیری مرحله جدیدی از توسعه، تولید، انتشار و بهره‌برداری از نوآوری‌های فناورانه از ارکان اساسی تحول در نوآوری کشاورزی است.

وی افزود: شاخص جهانی نوآوری دارای سه رکن پیچیدگی کسب‌وکار، هزینه‌های آموزش و خروجی‌های خلاقانه است و کشاورزی با استفاده از دانش و فناوری‌های نوین کشاورزی مدرن نامیده می‌شود.

موسسه آموزش و ترویج حلقه ارتباطی کشاورزان و نخبگان

رئیس موسسه آموزش و ترویج کشاورزی تصریح کرد: ایران طی سال‌های گذشته از میان ۱۳۲ کشور شرکت کننده در رتبه‌بندی، در رتبه ۵۳ قرار دارد که روند رو به رشدی داشته است.

وی با اشاره به جنگ روسیه و اوکراین و بحران غذا گفت: تلاطم‌های جنگ روسیه و اوکراین و افزایش قیمت غلات به ویژه گندم در جهان نشان داد باید بتوانیم شاخص تاب‌آوری در کشور را افزایش دهیم و از تکنولوژی‌های روز دنیا استفاده کنیم.

ابراهیمی با بیان این که موسسه آموزش و ترویج حلقه ارتباطی کشاورزان و نخبگان است، ادامه داد: ظرفیت‌سازی و توسعه سرمایه اجتماعی و انتقال دانش و فناوری‌های نوین به مزرعه از وظایف این موسسه است.

وی تاکید کرد: ۴۶ مزرعه نوآوری مورد شناسایی قرار گرفته و شبکه کشاورزان نوآور در ایران شناسایی و ایجاد شده است؛ همچنین در سال ۱۴۰۲، ایجاد ۱۰۰ مزرعه نوآوری در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی و موسسه آموزش و ترویج قرار گرفته است.

معرفی ۱۲۰ رقم بذر اصلاح شده به کشاورزان در ۷ سال

در ادامه این نشست، محمد زمانیان رئیس موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر اظهار کرد: کشاورزی یک حوزه پویا است و نوآوری می‌تواند اثرات چشمگیری بر تولید و کاهش هزینه‌ها داشته باشد و باعث بهبود سطح زندگی کشاورزان و تولید غذای سالم و باکیفیت برای نسل‌های آینده شود.

وی افزود: ۴۰۰ رقم بذر اصلاح شده به جامعه کشاورزان معرفی شده که از این میزان ۱۲۰ رقم از سال ۹۳ تا ۱۴۰۰ بوده است.

زمانیان تصریح کرد: سالانه ۱۵ رقم اصلاح شده به جامعه کشاورزی معرفی می‌شود و بر روی ۳۵ محصول زراعی گندم، جو، ذرت، دانه‌های روغنی، گیاهان علوفه‌ای و سبزی و صیفی تحقیق و یافته‌های تحقیقاتی به مزارع و کشاورزان منتقل می‌شود.

رئیس موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر در پایان گفت: هر سال ۲ هزار تن بذر هسته‌های اولیه ارقام محصولات در این موسسه تکثیر و تولید می‌شود.

در پایان این مراسم از کشاورزان نمونه و نوآور در کشور تجلیل شد.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید