Iranian Agriculture News Agency

شجری درمراسم انتصاب ریاست جدید سازمان جهاد کشاورزی استان البرز گفت: بخش کشاورزی اگر چه در طول این سال‌ها توفیقات زیادی، از جمله رشد اقتصادی مثبت داشته ، اما به دلیل اینکه سرمایه گذاری در این بخش متناسب با توفیقات این زیر بخش نبوده ، آسیب پذیری این بخش بالاست به گونه ای که سرمایه گذاری در بخش کشاورزی سالانه زیر 5 درصد بوده است.

سرمایه‌گذاری متناسب با رشد بخش کشاورزی نیست

به گزارش خبرنگار ایانا در استان البرز، شاهرخ شجری گفت: اگر بخواهیم یک رشد مستمر در این بخش تحقق پیدا کند باید انگیزه لازم را جهت سرمایه گذاری هم توسط تولید کنندگان و بهره برداراران و هم توسط نهادهای اعتباری و مالی ایجاد کنیم.

وی افزود: باوجودتوفیقاتی که این بخش داشته با مسائل زیادی هم مواجه است. از جمله اینکه بهره وری در این بخش هنوز به آن نقطه مطلوب نرسیده و ضایعات محصولات کشاورزی بالاست و نا کارآمدی در نظام بازاریابی و بازار رسانی محصولات کشاورزی مشاهده می شود.و سهم دریافتی تولید کننده از قیمت  محصولات که به دست مصرف کننده  می رسد پائین است.

شجری گفت: متاسفانه درجاتی از انحصار در مراحلی از بازارهای داخلی و خارجی دیده می شود.و درجاتی از انحصار در اختیار کشورهای هدف است به طوری که بیش از 50 درصد صادرات محصولات کشاورزی کشور در اختیار سه کشور عراق، افغانستان، و امارات است و این باعث می شود که قدرت چانه زنی صادر کنندگان ما در مقایسه با رقبای خارجی پائین بیایدو اینها مسائلی است که بخش کشاورزی ما با آن مواجه است.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید