Iranian Agriculture News Agency

مدیر زراعت معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان البرز گفت:‌ از ابتدای برداشت گندم از مزارع این استان تا کنون ۲۵ تن از این محصول ، خریداری شده است.

۲۵ هزار تن گندم در البرز خریداری شد

به گزارش خبرنگار ایانا در استان البرز، علی حیدری گفت: در سال زراعی جاری (۹۹-۹۸) محصول گندم در سطح ۱۰ هزار و ۳۶۰ هکتار از مزارع این استان کشت شد که پیش بینی برداشت ۶۲ هزار تن محصول از این اراضی شده است.

وی اظهار کرد: برای خرید محصول گندم ۵ مرکز خرید تضمینی و ۹ مرکز خرید توافقی تعیین شده که تاکنون فقط ۲۵ هزار تن آن در قالب تضمینی و توافقی خریداری شده است.

وی قیمت خرید تضمینی محصول گندم در سال جاری را ۲۵۰۰ تومان اعلام کرد و گفت: با وجود ۹ کارخانه آرد و شرکت ماکارونی در استان و ورود این واحدها برای خرید توافقی گندم، این محصول را از کشاورزان بین ۲۶۰۰ تا ۲۷۰۰ تومان خریداری کرده اند.

کشت جو در ۶۷۰۰ هکتار از اراضی البرز

مدیر امور زراعت جهاد کشاورزی استان البرز ادامه داد: همچنین کشت جو در ۶۷۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی استان انجام و تاکنون حدود ۶۵۰۰ هکتار آن برداشت شده است.

وی با بیان اینکه در محصول جو خرید تضمینی نداشتیم، افزود: یکی از سیاست های دولت در محصول جو، ارتباط مستقیم تولید کننده با خریدار است.

حیدری گفت: مرکز پشتیبانی امور دام آمادگی خرید این محصول را داشت و ۲ مرکز خرید نیز برای آن پیش بینی کرده بود ولی کشاورزان به دلیل بالاتر بودن قیمت بازار از قیمت تضمینی، تمایل به فروش این محصول به بازار را داشتند. قیمت تضمینی محصول جو ۱۶۳۰ تومان و قیمت بازار ۱۸۰۰ تومان و بالاتر از آن بوده و پیش‌بینی برداشت ۳۲ هزار تن جو در سال زراعی جاری در البرز شده بود.

وی در ادامه افزود: همچنین ۹۰۳ هکتار از اراضی کشاورزی این استان زیرپوشش کشت دانه روغنی کلزا قرار گرفته بود که نسبت به سال گذشته رشد خوبی داشته به طوریکه در سال گذشته از سطح ۴۸۰ هکتار از مزارع کلزا برداشت شد.

حیدری با بیان اینکه نسبت به سال گذشته ۴۲۳ هکتار افزایش سطح زیرکشت این محصول را داریم، افزود: برای خرید تضمینی این محصول نیز یک مرکز خرید تعیین شده است.

وی تصریح کرد: تاکنون از ۸۲۰ هکتار از این اراضی برداشت محصول انجام شده که ۹۲۰ تن دانه روغنی کلزا را تحویل مرکز خرید شهید علمی داده اند.

حیدری یادآور شد که برداشت محصول غلات از اراضی زراعی استان در هفته جاری به پایان می رسد.

گفتنی است، استان البرز دارای ۶۸ هزار هکتار اراضی زراعی و باغی است.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید