Iranian Agriculture News Agency

رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق ایران:

ایانا- اقتصاد: رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق ایران: اگر زیرساخت‌ها و تصمیمات صحیح اتخاذ شود ما می‌توانیم بازار بسیار خوبی را برای صادرات محصولات کشاورزی فراهم کنیم، اما اگر این زیرساخت‎ها فراهم نشود، نباید حتی انتظار این را داشته باشیم که بتوانیم وضعیت فعلی خود را حفظ کنیم.

زیرساخت لازم برای صادرات محصولات کشاورزی وجود ندارد

با این‌که ایران در زمینه تولید محصولات کشاورزی یکی از کشورهای مطرح در سطح جهان  به شمار می‌رود و در تولید و تنوع محصولات باغی و زراعی جزو کشورهای صاحب نام به حساب می‌آید، اما در زمینه صادرات این محصولات و تزریق آن‎ها به بازارهای جهانی حرف چندانی برای گفتن ندارد، چرا که در ارتباط  با صادرات محصولات کشاورزی، زیرساخت‌های لازم را دارا نبوده و مشکلات عمده‌ای بر سر روانه کردن محصولاتش به سمت بازارهای جهانی وجود دارد که همین مساله فرصت حضور ایران در این بازارها را از آن گرفته است. نبود همین زیرساخت‌ها بنا به گفته فعالان اقتصادی باعث شد تا بازار باارزش روسیه از دست برود.

رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق ایران  در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصادی ایانا در ارتباط با علت از دست دادن بازار صادراتی محصولات کشاورزی روسیه گفت: «مشکل صادرات محصولات کشاورزی در کشور ما فراهم نبودن زیرساخت‌های لازم برای صادرات است. در ارتباط با از دست دادن بازارهای  صادراتی  روسیه نیز باید گفت یکی از مهم‌ترین علت‌ها، واقعی نبودن  قیمت ارز است. با در نظر گرفتن قیمت ارز در ایران و ترکیه متوجه می‌شویم که در مقوله صادرات محصولات کشاورزی نمی توانیم با صادرکننده‌ای که از ترکیه به روسیه صادرات انجام می‌دهد، رقابت کنیم.»

او در ارتباط با از دست رفتن فرصت طلایی ایران گفت: «در زمانی که فرصت طلایی برای صادرات محصولات کشاورزی ایران به روسیه ایجاده شده بود، بالا بودن قیمت ارز در ایران در مقایسه با ترکیه  فرصت طلایی پیش آمده را سرکوب کرد. در آن مقطع قیمت ارز در کشور ما 3 هزار و 800 تومان بود که در مقایسه با قیمت ارز در ترکیه و  نرخ تورم پایین این کشور است، ما قدرت رقابتی خود را از دست دادیم.»

رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق ایران  یکی دیگر از اساسی‌ترین علل از دست دادن بازارهای جهانی را برخی تصمیمات دولت دانست و گفت: «برخی تصمیمات دولت یکی دیگر از عوامل بسیار مهمی است که باعث قرار گرفتن مشکلات بسیاری بر سر راه صادرات شده است. تعهد ارزی یکی از این تصمیمات است. عدم ثبات در تصمیم‌گیری‌های دولت مساله مهمی است که باعث می‌شود بازارهای صادراتی را از دست بدهیم، مثلا از دست دادن بازار پسته و خرمای ایران در جهان یکی از پیامدهای تصمیم‌گیری‌های خلق‌الساعه است.»

فارغی ادامه داد: «امسال در ارتباط با محصولات کشاورزی از نظر میزان صادرات نسبت به گذشته افزایش دیده می‌شود، مثلا در مورد محصولی چون گوجه فرنگی و خرما این افزایش به چشم می‌خورد که البته علت این مساله بالا رفتن قیمت دلار است، نه افرایش مقدار صادرات. این در حالی است که محصولی چون خرما روی دست تولیدکننده داخلی مانده است و باید بستری برای صادرات بیشتر آن فراهم شود.»

فارغی با اشاره به مشکلات لجستیکی در ارتباط با از دست دادن بازار روسیه توضیح داد: «مسائل مربوط به لجستیک یکی از موانع صادرات به شمار می‌رود ولی نمی‌توان گفت علت اصلی این ماجرا است، هر چند مساله لجستیک می‌تواند قیمت تمام شده این محصولات را افزایش دهد و شکی در این مساله نیست. مساله نبود زیرساخت لازم برای حمل‌ونقل هم یکی از مشکلات و مواردی است که به زیرساخت‌های ما مربوط می‌شود و نبود شرایط لازم برای حمل‌ونقل محصولات به روسیه یکی از عللی است که منجر به از دست دادن بازار محصولات کشاورزی در روسیه شده است. به طور مثال یکی از محصولاتی که برای حمل‌ونقل نیازمند سیستم سرمایشی است، مرغ و تخم مرغ است که در آن مقطع چنین امکانی برای ما وجود نداشت. نکته دوم این است که فاصله ایران و روسیه زیاد است و اگر بخواهیم محصولاتمان را با ماشین حمل کنیم به علت نبود ارتباط حمل‌ونقلی قوی با روسیه است. تنها ارتباط ما در آستارا و سرخس است.»

فارغی به طور کلی عقیده دارد اگر زیرساخت‌ها و تصمیمات گرفته شده صحیح اتخاذ شود ما می‌توانیم بازار بسیار خوبی را برای صادرات محصولات کشاورزی فراهم کنیم، اما اگر این زیرساخت‎ها فراهم نشود، نباید حتی انتظار این را داشته باشیم که بتوانیم وضعیت فعلی خود را حفظ کنیم.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید