Iranian Agriculture News Agency

رئیس اتاق کرمان در نشست با سفیر اندونزی:

ایانا- اقتصاد: سفیر اندونزی در ایران: اندونزی و کرمان در زمینه گیاهان دارویی و انرژی‌های خورشیدی فعال هستند و می‌توانند در این زمینه همکاری‌های مشترک خوبی با یکدیگر داشته باشند.

همکاری کرمان و اندونزی در حوزه کائوچو و روغن خوراکی

«در حال حاضر کرمان تنها در زمینه واردات کائوچوی طبیعی برای تولید لاستیک و روغن‌های خوراکی با کشور اندونزی همکاری دارد که زمینه‌های همکاری بین دو طرف می‌تواند بسیار گسترش یابد.» رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کرمان، در نشست جمعی از فعالان اقتصادی استان با سفیر اندونزی در ایران، با یادآوری این مطلب گفت: کرمان بزرگترین و مشهورترین کارخانه تولید لاستیک ایران را داراست و سالانه 22 تا 25 هزار تن کائوچوی طبیعی را به ارزش 70 میلیون دلار وارد می‌کند که به دلیل مشکلات تبادل مالی و حمل نقل تنها 10 درصد این واردات سهم اندونزی است.

به گزارش ایانا به نقل از اتاق بازرگانی ایران، سیدمهدی طبیب‌زاده همچنین با اشاره به اینکه در کرمان حدود 400 هزار تن ظرفیت تصفیه و بسته بندی روغن خوراکی وجود دارد و  بهترین روغن ایران محسوب می شود، خاطرنشان کرد: در این زمینه نیز ظرفیت کمی از مواد اولیه مورد نیاز این کارخانه از اندونزی وارد می‌شود.

او در ادامه به معرفی بیشتر ظرفیت‌های استان کرمان پرداخت و خاطرنشان کرد: خرما و پسته، فرش با کیفیت و ماندگار، صنایع دستی متنوع، پنج اثر ثبت جهانی، قرارگرفتن در ذوزنقه طلایی برای تولید انرژی خورشیدی، بزرگترین شرکت هواپیمایی کشور، معادن و فلزات، گیاهان دارویی با کیفیت و سابقه صادراتی 20 ساله، دارابودن زیرساخت‌هایی مانند راه آهن، فرودگاه، انبارها و کارخانه‌های بزرگ و... از جمله این ظرفیت‌ها است.

رئیس اتاق کرمان تصریح کرد: زمینه‌های فراوان سرمایه گذاری در کرمان وجود دارد که کشور ثروتمند و قوی اندونزی می‌تواند در این زمینه‌ها سرمایه گذاری کند.

سفیر اندونزی در ایران نیز در این نشست گفت: اندونزی روابط خوب و نزدیکی نه تنها در زمینه سیاسی بلکه در زمینه‌های تجاری و فرهنگی با ایران دارد و در دو سال گذشته شاهد افزایش و ارتقای روابط به ویژه در زمینه اقتصادی بین دو کشور بوده‌ایم.

اوکتاویان علیم‌الدین، افزود: هیچ مشکلی بر سر راه ارتقای روابط دو کشور وجود ندارد و از بازرگانان و فعالان اقتصادی کرمان درخواست می‌کنیم اقدامات لازم را برای افزایش روابط انجام دهند.

او اظهار کرد: تحریم های اعمال شده علیه ایران تاکنون تاثیر چندانی بر روابط بین دو کشور نداشته و پیش‌بینی می شود حجم مبادلات تجاری در سال 2018 بیشتر از سال گذشته باشد.

سفیر اندونزی در ایران ادامه داد: اندونزی، خرما به ویژه خرمای مضافتی را از ایران وارد می‌کند و در زمینه پسته نیز می‌تواند در بازارهای این کشور با سایر رقبای خود به رقابت بپردازد.

سفیر اندونزی در ایران بیان کرد: اندونزی و کرمان در زمینه گیاهان دارویی و انرژی‌های خورشیدی فعال هستند و می‌توانند در این زمینه همکاری‌های مشترک خوبی با یکدیگر داشته باشند.

او افزود: سالانه 20 میلیون دلار قهوه از اندونزی به ایران صادر می‌شود و همچنین می‌توان در زمینه واردات روغن پالم اندونزی که اکنون از طریق پاکستان به ایران می‌رسد، اقداماتی انجام داد که از طریق کرمان انجام شود.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید