Iranian Agriculture News Agency

صندوق بین المللی از کاهش رشد جهانی خبر داد

ایانا- اقتصاد: رشد در برخی اقتصادهای بزرگ دنیا با کاهش مواجه شده است و صندوق بین المللی پول هشدار داده است که تمایلات سرمایه گذاران می‌تواند تغییر ناگهانی و بدتر شدن اوضاع را به همراه داشته باشد.

پیش بینی رشد مثبت اقتصادی در خاورمیانه

 صندوق بین المللی پول می‌گوید رشد جهانی در حال کاهش است و باید به بازارها بیشتر توجه شود.

به گزارش ایانا به نقل از اتاق بازرگانی تهران، سی ان بی سی گزارشی براساس اطلاعات صندوق بین المللی پول منتشر کرده است. طبق این گزارش، رشد در برخی اقتصادهای بزرگ دنیا با کاهش مواجه شده است و صندوق بین المللی پول هشدار داده است که تمایلات سرمایه گذاران می‌تواند تغییر ناگهانی و بدتر شدن اوضاع را به همراه داشته باشد.

این صندوق در آخرین گزارش چشم انداز اقتصاد منطقه‌ای برای خاورمیانه و آسیای مرکزی روز سه شنبه اعلام کرد که هنوز هم از رشد اقتصادی حمایت می‌کند اما شرایط مالی جهان رو به وخامت است.

این گزارش سالانه، نمای کلی از تحولات اخیر اقتصادی و چشم اندازها و مسایل مربوط به سیاستگذاری در میان مدت را ارائه می‌دهد.

جهاد آزور، مدیر بخش خاورمیانه و آسیای مرکزی صندوق بین المللی پول می‌گوید: شرایط جهانی با توجه به معیارهای ریسک در حال تغییر است. اگرچه ما هنوز از رشد بالایی برخورداریم اما این رشد تغییر خواهد کرد.

صندوق بین المللی پول می‌گوید: نرخ بهره بالاتر در ایالات متحده، تقویت دلار، نوسانات بازار مالی می‌تواند به برخی اقتصادهای نوظهور و در حال توسعه فشار آورد.

بعضی اقتصادهای بزرگ شاهد کاهش رشد خواهند بود

صندوق بین المللی پول پیش بینی کرده است که رشد جهانی در سال 2018-2019 در سطح3.7 درصد سال 2017 پایدار باقی خواهند ماند، اما چشم اندار رشد تعدادی از اقتصادهای اصلی کاهش یافته است.

در ایالات متحده در حالی که چشم انداز رشد تولید ناخالص داخلی برای سال 2018، بدون تغییر 2.9 درصد باقی مانده است اما پیش‌بینی سال 2019 نشان می‌دهد که رشد این کشور به 2.5 درصد کاهش خواهد یافت.

ایالات متحده وارد درگیری جدی با چین شده است و مشخص نیست این تنش تا چه زمانی ادامه خواهد داشت.

چشم انداز اقتصادهای نوظهور در حال حاضر همچنان ضعیف است و منعکس کننده وضعیت اقتصادهای بزرگ نوظهور در شرایط مالی سخت است.

تولید ناخالص داخلی منطقه یورو در سال 2019 به 1.9 درصد کاهش خواهد یافت. این میزان درمقایسه با رقم 2.9 درصدی سال 2018 نشان از بدتر شدن اوضاع دارد.

صندوق بین المللی پول تنش تجاری اخیر بین آمریکا و چین را محکوم می‌کند و پیش‌بینی‌اش برای رشد اقتصادی چین رو به کاهش است. طبق پیش‌بینی این صندوق در سال 2019 رشد اقتصادی چین 6.2 درصد و برای سال 2018، 6.6 درصد است. این در حالی است که رشد اقتصادی چین در سال 2017 ، 6.9 درصد گفته می‌شود.

خوش بینی برای خاورمیانه

علی رغم کاهش‌های اخیر در قیمت نفت، صندوق بین‌المللی پول درباره آینده خاورمیانه خوش بین است اما درباره عدم قطعیت منطقه هشدار می‌دهد.

قیمت نفت در دوسال گذشته بیش از 60 درصد رشد کرد اما امروز به قیمت سال 2015 برگشته است. این صندوق پیش‌بینی کرده است که صادرکنندگان نفت در خاورمیانه، شمال آفریقا، افغانستان و پاکستان (MENAP) در سال 2018-19 بهبود قابل ملاحظه‌ای را تجربه خواهند کرد.

انتظار می‌رود که فعالیت اقتصادی در کشورهای صادرکننده نفت MENAP امسال و سال آینده تقویت شود. رشد اقتصادی واقعی در سال 2018 برای این منطقه 1.4 درصد و برای سال آینده 2 درصد پیش بینی شده که از 1.2 درصد سال 2017 بالاتر است.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید