Iranian Agriculture News Agency

ایانا- اقتصاد: با احداث این کارخانه سالانه حدود 50 هزار عدد فیلتر 1 متری با قطر 8 اینچ برای مصارف شیرین کردن آب شرب و استفاده در صنایع پتروشیمی و فولاد کشور تولید می‌شود که حدود نیمی از نیاز سالانه کشور را از واردات بی نیاز خواهد کرد. به ازای تولید هرکدام از این فیلترها حدود 500 دلار صرفه جویی ارزی خواهد شد.

ایدرو و چین قرارداد انتقال فناوری و ساخت آب شیرین کن امضا کردند

سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) و شرکت ZSM چین قرارداد انتقال دانش فنی و خرید ماشین‌آلات آب شیرین کن «های تک» اسمز معکوس را در حضور شریعتمداری وزیر صنعت معدن تجارت کشورمان امضاء کردند.

به گزارش ایانا به نقل از شاتا ، فناوری پیشرفته «فیلترهای ممبران» در اختیار کشورهای آمریکا، ژاپن ، کره و چین است و طبق این قرارداد این دانش فنی به همراه ماشین آلات خریداری شده است ظرف 18 ماه آینده در ایلام راه‌اندازی نهایی خواهد شد.

با احداث این کارخانه سالانه حدود 50 هزار عدد فیلتر 1 متری با قطر 8 اینچ برای مصارف شیرین کردن آب شرب و استفاده در صنایع پتروشیمی و فولاد کشور تولید می‌شود که حدود نیمی از نیاز سالانه کشور را از واردات بی نیاز خواهد کرد. به ازای تولید هرکدام از این فیلترها حدود 500 دلار صرفه جویی ارزی خواهد شد.

در شیرین کردن آب از طریق فیلترهای ممبران پیشرفته‌ترین و کم هزینه‌ترین شیوه تولید آب شیرین از آب شور و تلخ است.

خروجی هر فیلتر روزانه حدود 25 لیتر آب شیرین است که این چرخه معادل 40 درصد آب شور و تلخ ورودی به آن است.

تاکنون انحصار این فناوری مانع ایجاد واحد تولیدی در این زمینه در کشور بوده است که با این قرارداد علاوه بر گارانتی و تامین ماشین آلات، دانش فنی این صنعت به کشورمان انتقال داده خواهد شد.

در حال حاضر کشورهایی چون عربستان بیش از صد برابر کشورمان معادل حدود 16 میلیون متر مکعب روزانه با این فناوری آب دریا را شیرین می کنند.

برای خرید دانش فنی و تامین ماشین آلات فیلترهای ممبران ، تامین قطعات یدکی مصرفی و گارانتی خدمات مهندسی دوساله 46 میلیون یوان چین هزینه خواهد کرد. در مجموع هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری کل احداث این کارخانه است.

با توجه به مشکل کمبود آب در کشورمان تجهیز کشور به این فناوری اهمیت به سزایی دارد.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید