Iranian Agriculture News Agency

مجمع جهانی اقتصاد:

ایانا- اقتصاد: جایگاه منطقه‌ای ایران در رتبه‌بندی جدید شاخص رقابت‌پذیری جهانی به مانند سال‌های گذشته همچنان نازل است به‌طوری که در بین کشورهای مورد بررسی در خاورمیانه و شمال آفریقا تنها سه کشور الجزایر، مصر و یمن در جایگاهی پایین‌تر از ایران قرار گرفته‌اند.

ایران در جایگاه 89 شاخص رقابت‌پذیری جهانی ایستاد

مجمع جهانی اقتصاد جدیدترین نسخه از گزارش سالانه شاخص رقابت‌پذیری جهانی را منتشر کرد که بر اساس این گزارش ایران در رتبه 89 جهان قرار گرفته است.

به گزارش ایانا به نقل از اتاق بازرگانی ایران، بر اساس این گزارش که با لحاظ کردن چهار زیرشاخص و 12 رکن تنظیم شده و اطلاعات 140 کشور جهان در آن جهت رتبه‌بندی مورد بررسی قرار گرفته، ایران توانسته است 54.9 امتیاز از 100 امتیاز ممکن را کسب  کند. این در حالی است که در گزارش سال گذشته که با فرمتی متفاوت تنظیم شده بود، ایران با کسب 4.3 از 7 امتیاز ممکن، رتبه 69 جهان را به خود اختصاص داده بود. البته مجمع جهانی اقتصاد رتبه‌بندی سال گذشته را نیز بر اساس معیارهای جدید تغییر داده است که این مسئله باعث تغییر رتبه سال گذشته ایران از 69 به 88 شده است.

جایگاه منطقه‌ای ایران در رتبه‌بندی جدید شاخص رقابت‌پذیری جهانی به مانند سال‌های گذشته همچنان نازل است به‌طوری که در بین کشورهای مورد بررسی در خاورمیانه و شمال آفریقا تنها سه کشور الجزایر، مصر و یمن در جایگاهی پایین‌تر از ایران قرار گرفته‌اند.

 

جدول 1

 

ایران در اغلب ارکان دوازده‌گانه شاخص رقابت‌پذیری جهانی امتیاز پایینی کسب کرده و به تبع آن رتبه‌ای نه چندان مناسب را به خود اختصاص داده است. بدترین عملکرد ایران در دو رکن بازار کالا و بازار کالا بوده، به‌طوری که ایران با کسب امتیاز 42.0 در رکن بازار کالا و 43.1 در رکن بازار کار، در بین 5 کشور قعرنشین جهان (140 کشور مورد بررسی) جای گرفته است. بهترین عملکرد ایران نیز در دو رکن اندازه بازار و قابلیت نوآوری بوده است. جدول زیر امتیاز و جایگاه ایران را در هر یک از ارکان دوازده‌گانه شاخص رقابت‌پذیری جهانی  نشان می‌دهد.

 

جدول 2

 

در گزارش جدید مجمع جهانی اقتصاد، کشورهای آمریکا، سنگاپور، آلمان و سوئیس بدون هیچ‌گونه تغییری نسبت به سال گذشته، رتبه‌های اول تا چهارم را در شاخص رقابت‌پذیری جهانی به خود اختصاص داده‌اند. کشورهای ژاپن، هلند، هنگ‌کنگ، انگلیس، سوئد و دانمارک نیز در رتبه‌های پنجم تا دهم جای گرفته‌اند.

 

جدول 3

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید