Iranian Agriculture News Agency

وزیر نیرو:

۱۰ هزار میلیارد تومان برای بخش آب در غرب کشور هزینه شده است

ایانا- اقتصاد: از مجموع یک میلیون و ۲۴۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی استان تنها ۱۰ درصد آن به صورت آبی کشت می‌شود.

سطح زیرکشت آبی کردستان باید افزایش یابد

وزیر نیرو در نشست با استاندار و نمایندگان مردم کردستان در مجلس بر مهیا کردن زیرساخت‌های لازم برای افزایش سطح زیرکشت آبی این استان تاکید کرد.

به گزارش ایانا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، رضا اردکانیان در نشست با استاندار، نمایندگان و شورای هماهنگی مدیران صنعت آب و برق استان کردستان در خصوص موضوع تخصیص آب به استان کردستان گفت: گزارش تخصیص را آماده کرده و آن را در اختیار استاندار کردستان قرار خواهیم داد، اما یقینا تصمیمی خواهیم گرفت که در برخورد با مردم استان کردستان و مردم سایر استان‌ها قابل دفاع باشد.

اردکانیان با تأکید بر اینکه افزایش درصد سطح زیرکشت آبی یک حقیقت است که باید اتفاق بیفتد، افزود: عقب ماندگی‌های چهل ساله‌ای وجود دارد که به یکباره قابل جبران نیست، اما تلاش می‌کنیم به سمت اصلاح این وضعیت برویم.

او پروژه رینگ خطوط 400 کیلوولت آذربایجان تا خوزستان و پست‌های مربوطه را جزو طرح‌های بلندمدت برق عنوان کرد و گفت: این طرح نیازمند بیش از دو هزار میلیارد تومان اعتبار است و به دنبال آن هستیم تا از طریق بانک توسعه صادرات این مبلغ را تأمین کنیم.

وزیر نیرو با بیان اینکه بایستی رسانه‌ها در انعکاس خدمات صنعت آب و برق به مردم نقش اساسی داشته باشند گفت: 10 هزار میلیارد تومان برای حوزه آب در این مناطق هزینه شده است که این هزینه از منابع عمومی کشور می باشد و بایستی اینگونه اقدامات به افکار عمومی اطلاع رسانی شود.

اردکانیان گفت: نیت همه ما این است که کار بیشتری در حوزه آب و برق باید صورت پذیرد تا رضامندی بیشتری از سوی مردم به‌وجود آید.

همچنین نمایندگان مردم کردستان در مجلس در این جلسه مطالبی را مطرح کردند که مهمترین آنها تخصیص آب بیشتر به کردستان با هدف افزایش درصد اراضی آبی، جلوگیری از انتقال آب سدهای کردستان به سایر استانها، ایجاد پست 400 کیلوولت برق، کمک اعتباری برای بازسازی لوله های فرسوده آب شهری و روستایی و پرداخت حقوق آبداران بود.

استاندار کردستان هم در این جلسه اظهار کرد: میزان تخصیص آب در استان کردستان ناکافی و مردم نیز از این مسئله گلایه‌مند و خواهان جبران هستند.

بهمن مرادنیا با بیان اینکه به دلیل ضعف بخش صنعت بیشترین مصرف برق استان در بخش خانگی است، یادآوری کرد: از مجموع یک میلیون و ۲۴۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی استان تنها ۱۰ درصد آن به صورت آبی کشت می‌شود.

مرادنیا میزان آب‌های موجود در پشت سدهای استان را 5.3 میلیارد متر مکعب اعلام کرد و افزود: از این مقدار ۳۷۰ میلیون متر مکعب به بخش کشاورزی اختصاص یافته است که ضرورت دارد این معادله به نفع توسعه کشاورزی و افزایش درآمد مردم تغییر پیدا کند.

استاندار کردستان با ابراز امیدواری نسبت به اینکه در موضوع تخصیص آب‌های استان باید بازنگری شود گفت: استان‌های همجوار ما میزان بهره‌مندی شان در تخصیص آب ۴۰ درصد است و ما نیز باید با برنامه‌ریزی مناسب به این میانگین دست پیدا کنیم.

او با بیان اینکه میانگین درآمد مردم استان نصف میانگین کشوری و در رتبه ۲۷ کشور قرار دارد گفت: بی‌گمان تخصیص مناسب آب به بخش کشاورزی افزایش درآمد و عامل ماندگاری مردم در روستاها خواهد شد.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید