Iranian Agriculture News Agency

تعرفه واردات روغن خام بازنگری می‌شود

ایانا- اقتصاد: اعضای کارگروه ستاد تنظیم بازار مقرر کردند کمیته‌ای سناریوی کاهش تعرفه واردات انواع روغن خام برای پوشش هزینه‌های تبعی تولید را با هماهنگی وزارت جهاد کشاورزی تدوین کنند. این سناریو لازم است به شکلی تدوین شود که مزیت تولید دانه داخلی و واردات دانه سویا بر روغن خام سویا ارجحیت داشته باشد.

افزایش ضریب خودکفایی در شکر

ستاد تنظیم بازار به منظور تامین حداکثری نیاز روغن نباتی در بازار و افزایش ضریب خودکفایی تولید در شکر تصمیماتی را اتخاذ کرد .

به گزارش ایانا به نقل از شاتا، این ستاد در نشست اخیر خود با توجه به لزوم تامین حداکثری نیاز بازار روغن نباتی، تاکید کرد مواد اولیه مورد نیاز برای عرضه حداکثری، از محل ذخایر استراتژیک تامین شود.

بر این اساس در راستای کاهش هزینه تولیدکنندگان تصمیماتی به منظور تامین مواد اولیه بسته بندی روغن اعم از ورق مورد مصرف در بسته بندی و pet اتخاذ شد.

این گزارش حاکی است واردات ورق مصرف در بسته بندی به منظور کاهش هزینه تولید با ارز 4200 تومانی وارد شود.

در این نشست اعضای کارگروه ستاد تنظیم بازار مقرر کردند کمیته‌ای سناریوی کاهش تعرفه واردات انواع روغن خام برای پوشش هزینه‌های تبعی تولید را با هماهنگی وزارت جهاد کشاورزی تدوین کنند. این سناریو لازم است به شکلی تدوین شود که مزیت تولید دانه داخلی و واردات دانه سویا بر روغن خام سویا ارجحیت داشته باشد.

همچنین در راستای پوشش هزینه محاسباتی سازمان حمایت برای نرخ روغن خانوار، مقرر شد گزارشی در راستای تامین ضرر و زیان مربوطه تدوین و به ریس جمهور و وزیر صنعت، معدن و تجارت ارائه شود.

در ادامه این جلسه وضعیت تولید و بازار شکر نیز مورد بررسی قرار گرفت.

اعضای شورا با اشاره به افزایش ضریب خودکفایی در تولید شکر و کاهش وابستگی به واردات این کالا مقرر کردند در راستای حمایت از کارخانه های تولید شکر، قیمت شکر تولیدی در سال جاری با توجه به حمایت از خودکفایی و همچنین لحاظ شدن حقوق مصرف کننده بررسی و تعدیل شود.

پیش‌بینی می‌شود با تصمیم اتخاذ شده افزایش عرضه شکر به رقابتی شدن بازار منجر شود.

در این نشست که از ساعت 9 صبح تا یک بعدازظهر با حضور نمایندگان بخش خصوصی، دستگاه‌های ذیربط و به ریاست حسن یونس سینکی برگزار شد، مقرر شد فهرست اولیه کالاهایی که با توجه به افزایش نرخ ارز مشمول بهره مندی از ارز 4200 تومانی هستند اما به صورت غیرقانونی و قانونی از کشور خارج می شوند، توسط اعضای تنظیم مورد بازبینی قرار گیرد تا دریافت مابه‌التفاوت برای پیشگیری از خروج این کالاها در دستور کار قرار گیرد.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید