Iranian Agriculture News Agency

وزیر اقتصاد:

انتشار اسامی دریافت کنندگان ارز دولتی پیگیری می‌شود

یکی از گروه‌هایی که ارز 4 هزار و 200 تومانی دریافت کرده گروه یک است که شامل کالاهای اساسی می‌شود، ارز این گروه به خوبی و به میزان مناسب تامین شده چراکه باید آرامش به جامعه بازگردانده شود و خیال مصرف‌کننده از تامین کالاهای اساسی راحت شود.

اختصاص ۱۸ میلیارد دلار ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی به کالاهای اساسی

وزیر امور اقتصادی و دارایی، با اشاره به مشکلات تخصیص ارز دولتی، گفت: آقای رییس جمهور شفاف‌سازی اسامی دریافت‌کنندگان ارز دولتی را ابلاغ کرده‌اند و این موضوع تا اعلام اسامی کامل از سوی بانک مرکزی پیگیری می‌شود.

به گزارش ایانا به نقل از خانه ملت مسعود کرباسیان با بیان اینکه یکی از گروه‌هایی که ارز 4 هزار و 200 تومانی دریافت کرده گروه یک است که شامل کالاهای اساسی می‌شود، افزود: ارز این گروه به خوبی و به میزان مناسب تامین شده چراکه باید آرامش به جامعه بازگردانده شود و خیال مصرف‌کننده از تامین کالاهای اساسی راحت شود.

او با اشاره به اینکه در یک بازه زمانی مشخص محدودیتی برای ارائه ارز دولتی وجود نداشت، ادامه داد: در این مرحله از مکانیزم تخصیص ارز دولتی، عنوان شد به هر آنچه ثبت سفارش می‌شود ارز 4 هزار و 200 تومانی تخصیصص داده شود؛ البته در آن زمان محدودیتی برای ثبت سفارش وجود نداشت.

این عضو کابینه دولت دوازدهم با بیان اینکه پس از این بازه زمانی تقسیم‌بندی چهارگانه کالا صورت گرفت، یادآور شد: براساس این تقسیم‌بندی برخی کالاها گروه یک هستند که به آنها ارز نفتی 4 هزار و 200 تومانی تعلق می‌گیرد و بالغ بر 18 میلیارد دلار به آنها ارز تعلق یافته است که شامل کالاهای اساسی، دارو و بخش های صنعتی که کالای نهایی آنها هم‌ردیف با کالای اساسی است، می‌شود.

او افزود: گروه دوم ارز حاصل از صادرات پترووشیمی و فولاد است که باید ارز را به بانک مرکزی و یا کسی که بانک مرکزی معرفی کرده در سامانه واگذار کند تا ارز 4 هزار و 200 تومانی تامین شود که شامل کالاهای ضروری و مواد اولیه کارخانه‌ها است.

کرباسیان با بیان اینکه گروه سوم آنهایی هستند که در ازای صادرات می‌توانند واردات انجام دهند که حدود دو هفته این موضوع مطرح و اجرا شده است، ادامه داد: گروه چهارم کالاهایی هستند که فعلا ضرورتی برای واردات آنها وجود ندارد و لیست آنها مشخص شده است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه موارد مذکور سیاست‌های اصلی دولت درباره ارز دولتی بوده و با دو قوه دیگر هماهنگ شده و اجرا می‌شود، تصریح کرد: از زمان تقسیم‌بندی صورت گرفته برای کالاها دستگاه‌ها موظف هستند که بر واردات کالاها با ارز دولتی نظارت کنند.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید