Iranian Agriculture News Agency

پیشنهاد اعضای کارگروه تخصصی شورای گفت‌وگو

ایانا- اقتصاد: اعضای کارگروه تخصصی شورای گفت‌وگو در تازه‌ترین نشست خود، تغییر شرایط خوش‌حسابی مالیات علی‌الحساب واردات قطعی کالا و مشکلات ناشی از این به‌ویژه برای واردات کالاهای اساسی را بررسی کردند و پیشنهاد دادند کالاهای اساسی از وصول مالیات علی‌الحساب واردات قطعی کالا به میزان 4 درصد ارزش گمرکی، مستثنی شوند.

کالاهای اساسی از وصول مالیات مستثنی شوند

تغییر شرایط خوش‌حسابی مالیات علی‌الحساب واردات قطعی کالا و مشکلات ناشی از آن به ویژه برای واردات کالاهای اساسی موضوعی بود که در نشست اخیر کارگروه شورای گفت‌وگو بررسی و در نهایت پیشنهاد شد کالاهای اساسی از وصول مالیات علی‌الحساب واردات قطعی کالا مستثنی شوند.

به گزارش ایانا اعضای کارگروه تخصصی شورای گفت‌وگو در تازه‌ترین نشست خود، تغییر شرایط خوش‌حسابی مالیات علی‌الحساب واردات قطعی کالا و مشکلات ناشی از این به‌ویژه برای واردات کالاهای اساسی را بررسی کردند و پیشنهاد دادند کالاهای اساسی از وصول مالیات علی‌الحساب واردات قطعی کالا به میزان 4 درصد ارزش گمرکی، مستثنی شوند.

گمرک جمهوری اسلامی ایران در بخشنامه در سال 1395 اعلام کرد از دوم شهریورماه سال 96، اظهار کالا مشمول مالیات علی‌الحساب واردات قطعی کالا به میزان 4 درصد از مجموع ارزش گمرکی و حقوق ورودی مندرج در اظهارنامه گمرکی می‌شود و یکی از شروط معافیت از این مالیات را منوط به دریافت گواهی خوش‌حسابی از سازمان امور مالیاتی عنوان کرد.

طی بخشنامه سازمان امور مالیاتی در همان سال یکی از شرایط خوش‌حسابی ارائه اظهارنامه سال مالی قبل ذکر شده بود که با ابلاغ بخشنامه جدیدی از سوی رئیس کل سازمان امور مالیاتی در سال 96 مشخصات جدید مؤدیانی که مالیات ۴ درصد علی‌الحساب واردات را پرداخت نمی‌کنند، اصلاح شد. بر این اساس مؤدی باید در سه سال اخیر اظهارنامه و حساب سود و زیان (دارای فعالیت بازرگانی (واردات)) حاوی فروش و درامد را در موعد مقرر تسلیم کرده باشد. مؤدیانی که کمتر از سه سال فعالیت داشته باشند خوش‌حساب تلقی نمی‌شوند و همین موضوع اعتراضاتی را به دنبال داشت.

در کارگروه شورای گفت‌وگو که با حضور نمایندگانی از دستگاه‌های اجرایی و سازمان‌های دولتی اعم از وزارت اقتصاد و وزارت صنعت، معدن و تجارت و نیز سازمان امور مالیاتی و گمرک جمهوری اسلامی ایران و اعضای تشکل‌های بخش خصوصی برگزار شد، علی چاغروند، مدیر پژوهش‌های دبیرخانه شورای گفت‌وگو با تشریح سوابق موضوع، گفت: صدور بخشنامه جدید سازمان امور مالیاتی موجبات نارضایتی فعالان اقتصادی را فراهم آورده، ضمن اینکه سازمان بدون استعلام نظر از بخش خصوصی به حکم مواد 2 و 3 قانون بهبود مستمر محیط کسب‌وکار، اقدام به افزایش یک سال به سه سال کرده است.

البته سهیلا کدیور، معاون مدیرکل دفتر حسابداری و وصول سازمان امور مالیاتی، در واکنش به این مطلب، تأکید کرد: شواهدی در مورد استفاده از کارت‌های بازرگانی یک‌بار مصرف وجود داشت و این موضوع سازمان را بر آن داشت تا شرط خوش‌حسابی را ارائه صورت‌های مالی سه سال قبل قرار دهد.

هر چند بر اساس اظهارات محمدمهدی نهاوندی، رئیس هیأت مدیره شرکت بازرگانی پالیز صنعت کاسپین که شاکی اصلی این موضوع نیز بود، تصمیم سازمان امور مالیاتی برای واردکنندگان کالاهای اساسی مشکلاتی را به وجود آمده است. این فعال اقتصادی یادآور شد: سود خالص این فعالیت در خوش‌بینانه‌ترین حالت کمتر از 3 درصد است و پرداخت 4 درصد مالیات علی‌الحساب بار مضاعف بر دوش فعال اقتصادی خواهد بود، ضمن اینکه گردش مالی این فعالیت را بسیار کند کرده و از انتفاع دور می‌کند.

فرهاد آگاهی، نایب‌رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق ایران نیز معتقد است تصمیم اخیر سازمان امور مالیاتی عرصه را بر فعالیت واردکنندگان قانونی و مجاز تنگ کرده و برای سودجویان فرصت سازی کرده است.

در نهایت پیشنهاد شد که کالاهای اساسی از وصول مالیات علی‌الحساب واردات قطعی کالا به میزان 4 درصد ارزش گمرکی مستثنی و اصلاح دستورالعمل سازمان امور مالیاتی و شرایط خوش‌حسابی به نحوی که در دستورالعمل قبلی آمده بود، توسط دبیرخانه دنبال شود.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید