Iranian Agriculture News Agency

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس مطرح کرد؛

ایانا- اقتصاد: در میزان تولید و عرضه برخی محصولات در کشور کمبود داریم و دولت باید تدبیر مناسبی برای تأمین نیاز صنایع پایین‌دست داشته باشد در این مورد بعضاً نبود عرضه‌های کافی به بورس کالا نسبت داده می‌شود در شرایطی که بورس کالا یک بستر است و نشان دادن شفاف میزان عرضه و تقاضا در سراسر کشور نیز از مزایای بورس به شمار می‌رود.

ایران مرجع تعیین قیمت زعفران، پسته و خرما در جهان

زعفران، پسته و خرمای ایران قابلیت تبدیل شدن به مرجع قیمتی و برند اصلی در سطح جهان را دارند که در این زمینه نیاز به یک بازار کشف روزانه قیمت و تضمین کیفیت احساس می‌شود که بورس کالا بهترین مکان برای این تحقق این موارد است.

به گزارش خبرگزاری ایانا، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس بر لزوم تقویت بورس کالا در اقتصاد تأکید کرد و گفت: هم‌اکنون 15 سال از راه‌اندازی نخستین بورس کالایی در کشورمان یعنی بورس فلزات (سال 82) می‌گذرد و باید تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگانی را که هنوز از معاملات بورس کالا بهره نبرده‌اند، با مزیت­‌های این بستر آشنا کنیم تا همه به این باور برسند که حضور در بازاری شفاف علاوه بر همه مزیت‌هایی که برای اقتصاد کشور دارد به نفع خود تولیدکننده و مصرف‌کننده است.

احمد انارکی‌محمدی افزود: بورس کالا در سال‌های گذشته شفاف‌سازی در معاملات و قیمت‌ها را به ارمغان آورده و به‌تدریج باید زمینه‌ای را فراهم کنیم تا همه فعالان اقتصادی نفع خود را به حضور در این بازار شفاف بدانند.

وی اظهار داشت: بورس کالا یک ابزار کارآمد است که به بازارهای ما در راستای به‌روز شدن همگام با استانداردهای روز کمک می‌کند. همچنین تقویت هرچه بیشتر بورس کالا به سود خود دولت نیز در صرفه‌جویی هزینه‌ها و تنظیم بازارها است که از این رو دولت نیز نگاه ویژه‌ای به این بازار دارد.

به گفته این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، شفاف‌سازی خریدوفروش‌ها، میزان عرضه و تقاضا و پیش‌بینی امکان ایجاد التهاب در بازارها، انعقاد قراردادهای بلندمدت و وجود ابزارهای مالی از ویژگی‌های بورس کالا است که صنایع مختلف می‌توانند از آن‌ها بهره‌مند شوند.

انارکی‌محمدی با اشاره به اینکه تبدیل شدن برخی کالاهایی ایرانی به برند در سطح بین‌المللی به هیچ عنوان آرزو نیست و به برنامه‌ریزی مناسب نیاز دارد، اظهار کرد: زعفران، پسته و خرمای ایران قابلیت تبدیل شدن به مرجع قیمتی و برند اصلی در سطح جهان را دارند که در این زمینه نیاز به یک بازار کشف روزانه قیمت و تضمین کیفیت احساس می‌شود که بورس کالا بهترین مکان برای این تحقق این موارد است.

وی با تأکید بر ضرورت حمایت دولت و مجلس از بورس کالا گفت: با حمایت از بورس کالا، به سمت شفاف‌سازی آمار و اطلاعات قدم برمی‌داریم و می‌توانیم جایگاه محصولات دارای مزیت تولید بالا در کشورمان را در دنیا ارتقاء بخشیم.

این نماینده مجلس در پایان به کمبود تولید در برخی کالاها اشاره کرد و گفت: در میزان تولید و عرضه برخی محصولات در کشور کمبود داریم و دولت باید تدبیر مناسبی برای تأمین نیاز صنایع پایین‌دست داشته باشد در این مورد بعضاً نبود عرضه‌های کافی به بورس کالا نسبت داده می‌شود در شرایطی که بورس کالا یک بستر است و نشان دادن شفاف میزان عرضه و تقاضا در سراسر کشور نیز از مزایای بورس به شمار می‌رود./

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید