Iranian Agriculture News Agency

رئیس اتحادیه بنکداران مواد غذایی

تا به امروز برای واردات مواد غذایی دلار با نرخ ۴۲۰۰ تومان به واردکنندگان اختصاص داده نشده است و اگر ارزی ارائه شده باشد، محصولاتی که با این نرخ خریداری شده به بازار وارد نشده است.

مواد غذایى با ارز ٤٢٠٠ تومانى  وارد نشده است

 

پیامدهاى ارز ٤٢٠٠ تومانى همچنان ادامه دارد هرچند که فقط رقم آن اعلام شده و در واقع به کالاهاى اساسى و مهم تاکنون تعلق نگرفته است. چراکه ارز با این قیمت هنوز اختصاص پیدا نکرده است. محمد آقاطاهر رئیس اتحادیه بنکداران مواد غذایی  معتقد است که کمبودی در بازار وجود ندارد، او در گفت وگو با خبرگزاری ایسنا مى‌گوید: از ابتدای اردیبهشت‌ماه قیمت برخی محصولات اندکی افزایش یافته است.

تا به امروز برای واردات مواد غذایی دلار با نرخ ۴۲۰۰ تومان به واردکنندگان اختصاص داده نشده است و اگر ارزی ارائه شده باشد، محصولاتی که با این نرخ خریداری شده به بازار وارد نشده است.

او  با بیان اینکه مواد غذایی که با ارز دولتی خریداری شده، حداقل دو ماه دیگر به بازار وارد خواهد شد، افزود: تولیدکنندگان و برخی از واردکنندگان با توجه به پیش‌بینی افزایش نرخ دلار، بر حجم واردات محصولات خود افزودند که این موضوع عاملی شد تا بازار در پی نوسانات اخیر ارزی آن‌چنان دچار مشکل نشود.

رئیس اتحادیه بنکداران موادغذایی توضیح مى‌دهد: بنابر دستور دولت تا انتهای فروردین ماه هیچ افزایش قیمتی در بازار رخ نداد و با پایان این زمان برخی از محصولات اندکی افزایش قیمت را تجربه کردند.

احتکاری در بازار مواد غذایی نداریم

او در رابطه با برخی گفته‌ها مبنی بر اینکه بازار تهران محصولی را در اختیار شهرستان قرار نمی‌دهد؟ مى‌گوید: بازار تهران محصولی را احتکار نکرده است و این گفته‌ها درست نیست، زیرا شهرستان‌ها واردکنندگان بزرگی دارند که خود تأمین‌کننده مواد‌غذایی دیگر بازارها هستند و شهرستان‌ها آن‌چنان وابسته به بازار تهران نیستند.

آقاطاهر تاکید مى‌کند: هیچ کمبود و کسری در بازار وجود ندارد و بازار به دور از تب و تاب است که در این راستا دولت باید ارز مناسب در اختیار تجار قرار دهد.

او مى‌افزاید: حجم قابل‌توجهی از نیاز بازار از طریق واردات تأمین می‌شود که از آن‌ها می‌توان به عدس، لوبیا، ذرت، دانه‌های روغنی و ... اشاره کرد.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید