Iranian Agriculture News Agency

معاون وزیر جهاد کشاورزى:

سیاست گذاری جدید در زمینه بازار ارز مقرر شد تا دلار ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی به تولیدکنندگان واردکنندگان و همه‌ی نیازمندان به ارز داده شود و برای واردات کالاهای اساسی مانند نهاده‌های اساسی مورد نیاز برای تولید گوشت مرغ و گوشت قرمز مابه التفاوت ۴۰۰ تومانی نیز به واردکنندگان اختصاص داده شود تا ارز مورد نیاز آنها به نرخ ۳۸۰۰ تومان برسد.

کالاهای اساسی گران نمى شود

 

نخستین پیامدهای افزایش قیمت ارز در بخش فعالان کالاهاى اساسى به خصوص وارد کنندگان آن پدیدار شد. بیش از هر چیزى مشکل افزایش قیمت نخستین دغدغه مسئولان و فعالان این بازار بود. حتى تخصیص ارز ٤٢٠٠ تومانی نتوانست از این نگرانی و آشفتگی بکاهد. در همین باره علی اکبر مهرفرد معاون توسعه بازرگانی و صنایع وزیر جهاد کشاورزی به خبرگزارى ایسنا گفت: بر اساس مصوبه دولت و سیاست گذاری جدید در زمینه بازار ارز مقرر شد تا دلار ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی به تولیدکنندگان واردکنندگان و همه‌ی نیازمندان به ارز داده شود و برای واردات کالاهای اساسی مانند نهاده‌های اساسی مورد نیاز برای تولید گوشت مرغ و گوشت قرمز مابه التفاوت ۴۰۰ تومانی نیز به واردکنندگان اختصاص داده شود تا ارز مورد نیاز آنها به نرخ ۳۸۰۰ تومان برسد. 

او مى افزاید: سرانجام این سیاست گذاری به نتیجه رسید و طی روزهای گذشته نزدیک به ۲۰ کشتی معادل حدود یک میلیون ۲۰۰ هزار تن انواع نهاده‌های اساسی تولید محصولات پروتئینی مانند دانه روغنی سویا کنجاله سویا ذرت و دانه کلزا که در بنادر مانده بود تخلیه شده برای آنها گشایش اعتباری با همین سیاست جدید انجام شده و در روزهای آینده این نهاده‌های اساسی به بازار وارد می‌شود.

مهرفرد با بیان اینکه برای واردکنندگان کالاهای اساسی مبلغ پرداختی برای تخصیص دلار ۳۸۰۰ تومان است و ما به التفاوت ۴۰۰ تومانی از سوی بانک مرکزی پرداخت می‌شود، توضیح مى دهد: به غیر از ذخایر موجود در مرغداری‌ها و دامداری‌ها طی روزهای گذشته یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن انواع نهاده‌های اساسی به کشور وارد شده است. 

او اضافه مى کند: در هفته‌های قبل از آن نیز حدود ۷۰۰ هزار تن دیگر وارد شده بود که نشان می‌دهد از نظر تامین این کالای اساسی هیچ مشکلی در کشور وجود ندارد و به زودی شاهد ایجاد تعادل است بازار هستیم.

معاون توسعه بازرگانی و صنایع وزیر جهاد کشاورزی توضیح مى دهد: از روزی که مصوبه دولت برای سیاست‌گذاری جدید ارزی ابلاغ شد تا اجرای آن حدود ۲۰ روز طول کشید که کالاهای اساسی منتظر عملی شدن آن بودند و بنابراین طی این ایام چیزی به کشور وارد نشد و طبیعی بود که با نوساناتی مواجه شویم که البته دستگاه‌های نظارتی باید دقت بیشتری داشته باشند را روی بازار نظارت شان را افزایش دهند تا شاهد این سوء استفاده ها و سودجویی ها نباشیم. 

او مى افزاید: البته برخی از واردکنندگان نیز طی روزهای گذشته با دلار ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی اقدام به ترخیص کالاهای اساسی خود کرده بودند که بر اساس مصوبه جدید دولت مابه التفاوت ۴۰۰ تومانی به آنها به زودی مسترد خواهد شد.

مهرفرد مى گوید: اگر کسی با دلار ۵ هزار و ۵۰۰ تومانی اقدام به فروش نهاده‌های تولید مرغداران و دامداران کند مرتکب تخلف شده و دستگاه‌های نظارتی باید با چنین افرادی برخورد کند. البته امیدواریم که طی روزهای آینده شاهد بازگشت تعادل به این بازار باشیم.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید